GeriGündem Bölge Haberleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bölge Haberleri

Bağcılık dersi

Burdur'da düzenlenen 3 günlük seminerde 2 bin çiftçiye eğitici bilgi verildi.

BURDUR Tarım İl Müdürlüğü ile Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği seminerde bağcılık konusu işlendi. Merkeze bağlı köylerde yaşayan bağcılarla, Tarım İl Müdürlüğü'nden elemanlarının katıldığı seminerde slayt gösterisi de yapıldı.

KATILIM YÜKSEK

3 gün süren seminer boyunca yaklaşık 2 bin çiftçiye bilgi verdiklerini belirten Tarım İl Müdürü Tahir Muhsiroğlu, gerekli toprak analizi yapıldıktan sonra bölgeye 50 bin asma dikileceğini söyledi. Muhsiroğlu, ‘‘Bu semimer çiftçiye ön bilgi amacıyla düzenlendi’’ dedi.

BAĞCILIK YILI

Geçen yıl dikilen 10 binlerce asmadan yüksek verim alınmasının ardından yörede büyük bir talep patlaması yaşandığını söyleyen Muhsiroğlu, şöyle konuştu: ‘‘Bölgenin toprak yapısı bağcılık için çok elverişli. Deneme üretiminden başarılı sonuçlar alındı. Bu yıl bağcıların yılı olacak.’’

Mustafa ARSLAN /BURDUR (DHA)

Yeşilkart rekoru

KAŞ Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, ilçedeki yeşilkart bolluğuna büyük tepki gösterdi. Gökmerdan, ‘‘İhtiyaç sahibi olsun olmasın herkes kart başvurusu yapıyor. Bu konunun istismarına izin vermeyeceğiz’’ diye konuştu.

Geçen yıl yeşil kart başvurusunda bulunanların rekor sayıya ulaştığını belirten Gökmerdan,‘‘Devlet adına ihtiyaç sahiplerine yardıma hazırız. Geçen yıl başvuran bin 414 kişiden bir 407'sine kart verdik. Bu yıl dahada artacağa benziyor’’ dedi.

7'den 70'e kursiyerler

ALANYA Belediye Tiyatrosu'nun açtığı oyunculuk kursunda talep patlaması yaşandı. 7'den 70'e her yaştan insanın oyuncu olmak amacıyla kursa başvurduğunu söyleyen tiyatro sanatçısı Kumaran İnselel ile gazeteci Hikmet Türe, bu ilginin kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Kursların hafta içinde akşam, hafta sonları da sabahları verildiğini söyleyen sanatçı İnselel, ‘‘Kursiyerler becerilerini tek kişilik skeçlerle sahnede sergiliyor. Kurs 4 ay sürecek. 60 kursiyerden en küçüğü 7, en büyüğü de 52 yaşında’’ dedi.

Sadi NERGİZDAL/ALANYA (DHA)

İşletme 99’u zararla kapattı

GAZİPAŞA Orman İşletme Müdürlüğü 1999 yılı bilançosunu zararla kapadı. Her çeşit orman envali satışlarından 1 trilyon 109 milyar lira gelir sağlayan müdürlük, üretim, yangın ve böcek mücadelesi, yol bakım, yapım ve bakım çalışmaları için 1 trilyon 168 milyar lira harcandı. Orman İşletme Müdürü Ahmet Çoban, ‘‘Kazandığımızdan fazlasını tekrar ormana harcıyoruz. Bu yüzden zarar gibi görünüyor. Halbuki uzun vadede kardayız’’ dedi.

Hisse payları belirlendi

ÖZELLEŞTİRME İdaresi'nden Burdur Et ve Balık Kombinası'nı alan Burdur Güçbirliği şirketleşme çalışmalarına noktayı koyuyor. 15 Şubat'a kadar şirketin kuruluşunu gerçekleştirmek zorunda olan Güçbirliği hisse dağılım payları belirlendi. Pyalar şöyle: Burdur Ticaret Borsası yüzde 45, belediye yüzde 20, Ticaret Borsası yüzde 17, İl Özel İdaresi yüzde 14, Kooperatif Birliği yüzde 3 ve Ziraat Odası yüzde 0.5.

Öğrenciye giyecek yardımı

KORKUTELİ Kaymakamı Hasan Özyiğit, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 323 öğrenciye giyecek yardımı yapıldığını açıkladı. Vakfın daha önce belirlediği ilk ve orta dereceli okul öğrencilerine ayakkabı ve giyecek yardımı yapıldığını belirten Kaymakam Özyiğit,‘‘Yardımdan en çok kesintisiz eğitim öğrencileri yararlandı’’ dedi.

M. Kemal KÜÇÜKAKŞİT /KORKUTELİ (DHA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle