Gündem Haberleri

  Boğazları koruyacak özel tim: SAGET

  Mustafa KÜÇÜK / İSTANBUL
  21.11.2001 - 02:17 | Son Güncelleme:

  Türk boğazlarından bundan böyle kuş uçurtulmayacak. Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde oluşturulan SAGET (Sahil Güvenlik ve Emniyet Timleri) Boğazlar'da 24 saat görev yapacak.

  LNG ve LPG ile büyük akaryakıt tankerlerine refakat edip koruyacak, stratejik öneme sahip tesislerin güvenliğini sağlayacak, yabancı harp gemilerinin denizden korunmasını sağlayacak. SAGET, dün İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in de katıldığı törenle, resmen görev başı yaptı.

  İstanbul Büyükdere'deki Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'ndaki törende Yücelen, 11 Eylül saldırılarının iç güvenlik konularına küresel bakılmasının gerekliliğini ortaya koyduğunu vurguladı. Yücelen, ‘‘Yeni tehditler muvacehesinde, güvenlik tedbirleri de sürekli geliştirilip, iyileştirilmek durumundadır’’ dedi.

  Yücelen, KEGAK (Kıyı Sularda Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma Timi) adıyla geçen yıl oluşturulan ve 10 merkezde göreve başlatılan acil müdahale timleriyle de 28 olayda 49 kişinin hayatını kurtardığını söyledi.

  8 tim görevde

  Toplam 8 adet olan SAGET timlerinden 3'ü İstanbul Boğazı'nda, 2'si Çanakkale Boğazı'nda, 1'er adet de Marmaris, Antalya ve Adana Yumurtalık BOTAŞ'ta görev yapacak. Her timde, 1 tim komutanı ve 2 uzman erbaş bulunuyor. Timlerde, 5 kişilik lastik şişme bot, 2 adet motor, 1 römorkör ile ekiplerin kullanacağı teknik techizat yer alıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı