GeriGündem Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör eyleminde gerginlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  62
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör eyleminde gerginlik

Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör eyleminde gerginlik

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın atanmasına tepki gösteren bir grup ile polis arasında arbede çıktı. Polis öğrencilerden bazılarını gözaltına aldı.

Öğrenci ve akademislenlerden oluşan eylemciler,  Boğaziçi Üniversitesi’nin Rumeli Hisarı Üstü’ndeki Güney Kampüsünde erken saatlerde toplanmaya başladı. Pankartlar açan grup, saat 13.00 sıralarında kampüsün giriş kapısına geldi. Polis kampüs dışında geniş güvenlik önlemi aldı.

Boğaziçi Üniversitesinde rektör eyleminde gerginlik
Eyleme, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel de katıldı. Gruptan bazı öğrenciler burada birer konuşma yaptı. Bu sırada sık sık 'Mehmed Özkan rektörümüz değildir' sloganları atıldı.

Boğaziçi Üniversitesinde rektör eyleminde gerginlik
CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNE DE TEPKİ

Konuşmaların ardından grup, Güney Kampüsü’nden Kuzey Kampüsü’ne yürümek istedi. Toplu yapılacak yürüyüşe polis izin vermedi. Bazı akademisyenler, herhangi bir olay çıkmaması için polis müdürleriyle görüştü. Görüşmeye dahil olan ve polislerle tartışan CHP’li vekillere akademisyenlerden tepki oldu. Bir akademisyen, "Burayı siyaset arenasına çeviremezsiniz" diyerek CHP’li vekillerden uzaklaşmalarını istedi.

Yapılan görüşmenin ardından polis, eylemcilerin 3’erli gruplar halinden kaldırımdan yürümelerine izin verdi. Bu sırada Kuzey Kampüse doğru yürüyen grubun içinden bazı öğrenciler ile polis arasında gerginlik çıktı. Öğrencilerden bazıları yaka paça gözaltına alındı.

OLAYLARI YATIŞTIRDILAR

Gözaltılara da bazı öğrenciler tepki gösterdi. Olayları daha fazla büyümdeden öğrencileri sakinleştirmek için araya giren yine hocaları oldu. Öğrenciler, hocalarının kontrolünde alkışlar ve sloganlar eşliğinde Kuzey Kampüsü’ne giriş yaptı. Öte yandan, gözaltına alınanların da GBT kontrolünden sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle