Gündem Haberleri

  Boğaz'daki balık-ekmek teknelerine sınırlama

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İstanbul Valiliği, vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler üzerine Boğaz'ın gelişigüzel noktalarında kaçak balık-ekmek satan tekneleri kayıt altına almak için yeni düzenlemeler getiriyor.

  Özellikle Beşiktaş ve Sarıyer'de ''gecenin ilerleyen saatlerinde yüksek sesle müzik çalarak, balık ekmek satanlar'' ile Eminönü, Üsküdar ve Kadıköy'de ''deniz trafik güvenliğini tehlikeye sokan'' teknelere yönelik gelen şikayetler üzerine Valilik, Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürlüğü veLiman Başkanlığı ile birlikte bu tekneleri kayıt altına almak, uygunsuz olanların faaliyetlerine son vermek için çalışma başlattı.

  Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Ruhan Çakıroğlu da yaptığı açıklamada, Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu'nun talimatlarıyla balık ekmek satan tekneler ile lokantalara ilişkin yaklaşık 7 aydır tespit çalışması yaptıklarını anlattı.

  Çakıroğlu, yapılan çalışmalar sonucunda Boğaz'da yaklaşık 100 kadar teknenin bazılarının yasal olmamasına rağmen belediyelere ödedikleri palamar (bağlama) ücretiyle canları istediği yerde faaliyet gösterdiklerini tespit ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

  ''Kamuoyunda bu konuda yapılan eleştirilerin artması üzerine de İstanbul Valiliği de devreye girdi. Teknelere yönelik önümüzdeki günlerde bir genelge yayınlayacak. Şu anda onun altyapısı hazırlanıyor. Sekreteryası Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılacak. Bu işi yapmak isteyenler Liman Başkanlıkları'na başvuruda bulunacak. Liman Başkanlıkları da bunları bize havale edecek.

  Oluşturulacak bir heyet tarafından da teknelerin teknik olarak çevre, can, mal ve trafik emniyeti açısından denize uygunlukları denetlenecek. Daha sonra Milli Emlak'tan Maliye'den ve belediyelerden karada olduğu gibi işyeri açma ruhsatı alınacak. Ardından da dosyalarıİstanbul Valiliği'ne gönderilecek. Valilik'te Bakanlar Kurulu'nun kararına istinaden 'A yerde bu işi yapabilirsin' diye yer göstermesi yapıp, izin verecek.''

  EMİNÖNÜ'NDEKİ BALIK-EKMEĞE İZİN YOK

  Yer göstermelerin can, mal ve deniz trafiğini etkilemeyecek noktalara yapılacağını ifade eden Çakıroğlu, ''Balık-ekmek satan tekneve gezer lokantaların askeri bölgeler ile tarihi SİT alanlarında çalışmalarına kesinlikle izin verilmeyecek'' dedi.

  Bu çerçevede, Eminönü'ndeki balıkçı teknelerinin faaliyetlerine de son verileceğini anlatan Çakıroğlu, işin denetiminin ise İstanbul Liman Başkanlığı tarafından yapılacağını söyledi.

  Çakıroğlu, kontroller sırasında kaçak ve uygunsuz halde faaliyet gösterenler hakkında yasal işlem yapılacağını ve 2 milyar liraya yakın para cezası kesileceğini ifade ederek, ''Tekne sahibi kaçak çalışmada ısrarlı ise durum Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirilecek. Bu sayede teknenin faaliyeti men edilecek. Cezaya rağmen faaliyetine yine de devam ederse o zaman tekneye el koyma gündeme gelebilecek'' şeklinde konuştu.

  Tekne sahiplerinin ''bu tekneler ilin sembollerinden biri'' yönündeki eleştirilerine de katılmadıkların belirten Çakıroğlu, ''İstanbul'un sembolü'' diye, insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak davranışlara kesinlikle izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi. (aa)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı