GeriGündem Boğaz yaşamalı insanlar yüzebilmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boğaz yaşamalı insanlar yüzebilmeli


Şengün KILIÇ

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğe ve usulsüz avcılığa dikkat Çekmek amacıyla ‘İstanbul Boğazı Yaşamalı, İnsanlar Yüzebilmeli’ adıyla bir kampanya başlattı.

Paşabahçe Fabrikası'nın hemen karşısındaki İncirköy Sahil Parkı'nda onlarca insan toplanmaya başladı sabahın erken saatlerinden itibaren. Sonra kalabalığı gören polisler bu topluluğa eklendi. Bunca Beykozlu'nun sahile toplanmasının nedeni ise bundan çok değil bir 20 sene öncesine duydukları özlemdi. Pek çok İstanbullu gibi onlar da 'tıpkı eskisi gibi' evlerinin hemen önünden denize girmek, yazın sahildeki banklarda oturmak istiyorlardı. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'nın (TÜDAV) başlattığı bölgedeki Beykoz Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği 'İstanbul Boğazı Yaşamalı, İnsanlar Yüzebilmeli' kampanyası tam da onların istekleriyle denk düşmüştü.

TÜDAV Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Hüseyin Öztürk, Anadolu yakasında en büyük sorunlarından birinin atıksuların arıtma yapılmadan denize verilmesi olduğunu söylüyor. TÜDAV, kampanya için hazırlanan eylem planı kapsamında, sivil toplum kuruluşlarıyla İstanbul Boğazı’nın farklı noktalarında çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyor. Öztürk, ‘‘Birinci amacımız, insanların yüzeceği temiz denizlerin oluşmasıdır. İnsanların Boğaz’da yüzecekleri temiz sular yok. Mikrobiyolojik kirlilik had safhada. Bu konuda yetkilileri harekete geçirmek istiyoruz. İkinci amacımız ise İstanbul Boğazı’nda yürütülen usulsüz avcılığa dikkat çekmek’’ diyor. Öztürk ayrıca İSKİ'nin verdiği 2001'de atıksuların belirli noktalarda toplanarak arıtılması ve denize öyle verilmesi projesinin ise şu haliyle hayal olduğu, 2005'de bile Anadolu yakasının aynı sorunlarla boğuşmaya devam edeceğini ileri sürüyor.

Sabahın erken saatlerinde gittiğimiz Paşabahçe sahilinde denizin rengi hemen parkın önünden denize boşaltım yapan kanalizasyon kanalından çıkan suyla neredeyse kahverengiye dönmüştü. Sahile konup kalkan kuşların sayısı ise şaşırtacak kadar fazlaydı. Öztürk bu kadar kuşun sahile gelmesinin nedenini gösterdiğinde gerçekten şaşırdık. Çünkü İncirliköy Parkı'nın hemen önü irili ufaklı pek çok parasitle doluydu. Kuşlar beslenmek için burayı tercih ederken yaz aylarında da özellikle çocuklar buradan denize giriyorlar. Öztürk deniz kirliliğinden de önce, temel halk sağlığı kuralları gereği olarak bile arıtma tesislerinin bir an önce devreye sokulması gerektiğini söylüyor.

Projede neler var?

Boğazlar için bugüne kadar bir kriz yönetim merkezi kurulmaması TÜDAV'a göre en büyük eksiklerden biri. Devletin bir türlü el atmadığı konu için TÜDAV şu anda olası bir tanker kazası ve yangınlarda görev alacak 20 kişilik bir kriz ekibi oluşturmuş. Öztürk, Boğaz’a akan atık suların sadece burayı değil temizlenmesi düşünülen Haliç’i de etkilediğini ve Boğaz’daki atıksu sorunu çözülmeden Haliç’i temizlemenin mümkün olmadığını söylüyor. TÜDAV'a göre acil olarak oluşturulması gereken bir diğer birim ise Boğazı’nın kuzey ve güney noktalarında gece-gündüz aktif çalışacak deniz polisi ve Boğazlar Genel Müdürlüğü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle