Gündem Haberleri

  Boeing Türkiye’yi borçlu çıkardı

  Özgür EKŞİ/ANKARA
  07.10.2007 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Havadan Erken uyarı uçağı projesinde geciktiği için Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM) 150 milyon dolar ceza kestiği Boeing firmasının bu cezayı ödemek yerine Müsteşarlığı borçlu çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.

  TSK’nın erken uyarı ve kontrol uçağı ihtiyacını karşılamaya yönelik AEWC projesi çerçevesinde 2002 yılında imzalanan 1.6 milyar dolarlık anlaşmaya göre, Boeing’in vereceği dört uçağının ilkinin 2007’de teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak ilk uçağın teslimatında 24 aylık bir gecikme olacağı, diğer uçakların teslimatının da sarkacağı yaz başında kaydedildi ve Boeing tarafından Türkiye'ye "cezayı siz belirleyin" denildi. Bu gecikmenin ardından SSM, Boeing firmasına 150 milyon dolarlık gecikme cezası kesti. Cezanın kesilmesinin ardından Boeing firmasının SSM'ye karşı tutum değişikliğine gittigi ve cezayı odemek istemedigi kulislere yayıldı. Hürriyet'in, cezanın ödenip ödemeyeceği sorusuna Boeing firmasından David Sloan: "Boeing firması SSM ve Türk Hava Kuvvetleriyle yeni ve detaylı bir Barış Kartalı programı üzerinde çalışmaya devam etmektedir. Söz konusu Programın Türk ihtiyaçlarını karşılayacağına eminiz" şeklinde yanıt verdi.

  BOEİNG MASRAFLARI GEREKÇE GÖSTERİYOR

  Hürriyet'e konuşan askeri uzmanlar ise SSM'in gönderdiği cezadan rahatsız olan Boeing firmasının SSM'ye karşı borç listesi çıkardığını iddia etti. İddialara göre SSM uçaklarla ilgili yapılacak tadilatlar konuşulurken ek masraf olmaması şartıyla ihalede yer almayan bazı taleplerde bulundu. Bu taleplerin Boeing tarafından kabul edilmesinden sonra sözleşme imzalandı. Kendisine 150 milyon dolar ceza kesilmesinden sonra Boeing firması da karşı atağa geçti ve değişikliklerin bedeli olarak yaklaşık 200 milyon dolarlık ek masraf çıkardı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri ise Hürriyet'in bu yöndeki sorularına cevap vermedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı