Gündem Haberleri

  Bodrum'u sel vurdu

  Yaşar ANTER- Nilüfer KANDIRMIŞ/ BODRUM (Muğla) (DHA)
  23.09.2015 - 13:32 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde dün akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık 3 saat süren sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Sel suları çok sayıda aracı sürükleyip devirirken, sürücüler ölümden döndü. Sel nedeniyle 8 kişi hastanede tedavi altına alındı. AFAD ise Bodrum’da yaşanan aşırı yağışlarda 10 kişinin yaralandığını, mahsur kalan 100 kişinin kurtarıldığını, 350 ev ve iş yerine su baskını meydana geldiğini ve 400 aracın zarar gördüğünü açıkladı.

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde dün akşam üç saat süren sağanak yağmur bayram önesi kabus yaşattı. 12 saatte 230 kilogram yağmurun düştüğü Bodrum, dağlardan gelen sel sularıyla savaş alanına döndü.

  BODRUM SELİN ARDINDAN SAVAŞ ALANI GİBİ / Foto Galeri

  Geçmişte dere olan ancak yapılaşmayla cadde ve sokağa dönüşen kent merkezinde sel suları önündeki onlarca otomobili kibrit kutusu gibi sürükledi. Sabah durumu görenler can kaybı olmamasına şükretti.

  Bodrumu sel vurdu Muğla Valisi Amir Çiçek: 200'e yakın ev ve iş yeri, 33 araç hasar görmüş

  BODRUM BU HALE GELDİ / Foto Galeri

  Bodrum sağanak yağmur dün akşam saat 21.00'den itibaren etkili olmaya başladı. Bayram tatili nedeniyle nüfus yoğunluğu artan kentte sağanak üç saat sürdü.

  Bardaktan boşanırcasına yağan yağmurun geçmesini bekleyen Bodrumlular, bir süre sonra dere kabusu yaşadı. Gökçeler Dağı'ndan gelen sel suları kent kurulduğunda dere olan cadde ve sokakları doldurdu. Ağaç dallarını da taşıyan çamurlu sular önüne ne geldiyse sürükledi.

  Bodrumu sel vurdu

  EV VE İŞYERLERİ SULAR ALTINDA

  En kalabalık günlerini yaşayan Bodrum'da cadde ve sokakların araç parkları nedeniyle sıkışık olması facianın boyutunu arttırdı. Bir süre sonra da sel suları önüne gelen motosiklet, otomobil ne bulduysa denize doğru sürükledi. Araçlar üst üste binince, caddelerdeki su daha da yükseldi, evlere ve işyerlerine de doldu.

  Bodrumu sel vurdu

  Üçkuyular Caddesi, Dere Sokak, Hamam Sokak, Atatürk Caddesi, Cevat Şakir Caddesi'nde yüksekliği iki metreyi geçen sel suları onlarca aracı 300 metre ilerideki Azmakbaşı köprüsüne kadar sürükledi. Bazı motosikletler ise denize sürüklendi. Bu sırada sel sularına sokakta, caddede yakalanan araç sürücüleri ve yayalar büyük korku yaşadı.

  Bodrumu sel vurdu

  Sürüklenen bazı araçlardaki sürücü ve yolcular diğer vatandaşların yardımıyla kurtarıldı. Şiddetli sağanak üç saat kadar sürdü. Selin şiddetiyle kaldırımlar söküldü, asfaltlar yarıldı. Selden son yıllarda sayıları artan dev alışveriş merkezleri de nasibini aldı. Bazı alışveriş merkezlerinin içi dize kadar su doldu. Yağmurun şiddetini kaybetmesiyle kurtarma çalışmaları başladı.

  AFAD’DAN AÇIKLAMA

  AFAD, Bodrum'da yaşanan aşırı yağışlarda 10 kişinin yaralandığını, mahsur kalan 100 kişinin kurtarıldığını, 350 ev ve iş yerine su baskını meydana geldiğini ve 400 aracın zarar gördüğünü açıkladı.

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bodrum'da yaşanan aşırı yağışlar sonrası ilçede yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. AFAD Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, Bodrum'da dün etkili olmaya başlayan aşırı yağışlar sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale çalışmalarının sürdüğü kaydedilirken, dünden beri farklı yerlerde mahsur kalan 100 vatandaşın AFAD koordinasyonundaki ekipler tarafından kurtarıldığı açıklandı.Açıklamada, en az 350 ev ve iş yerinin su baskınından etkilendiği, 400 aracın zarar gördüğü belirtildi. AFAD tarafından yapılan açıklama şöyle;

  "23 Eylül 2015, Muğla/ Bodrum'da meydana gelen aşırı yağışlar sonrası bölgede dünden beri aralıksız olarak devam edene AFAD koordinasyonundaki müdahale çalışmaları sürüyor. En az 350 ev ve işyerinin su baskınından etkilendiği, yaklaşık 400 aracın zarar gördüğü kent merkezinin çeşitli noktalarında mahsur kalan 100 vatandaşımız AFAD koordinasyonundaki ekipler tarafından kurtarıldı. AFAD Muğla ve koordinasyonundaki ekiplere destek vermek üzere AFAD İzmir Arama Kurtarma Birliği'nden iki ekip de bölgedeki çalışmalara katılıyor. Sel sırasında yaralanan 10 kişi Bodrum Devlet Hastanesi'nde tedavi edilerek taburcu edildi. Şu an itibariyle hastanelerde yaralı bulunmuyor. Aşırı yağışlardan dolayı bir can kaybı ise yaşanmadı. Bodrum ilçesinde şu an itibariyle Bitez, Konacık ve Gümbet Mahallelerine elektrik verilemiyor, şehir içi yollarda ise hasarlar meydana geldi."

  8 KİŞİ YARALI

  Bodrum Belediyesi itfaiye ve zabıta ekipleri alarma geçerken, bazı firmalara ait traktör ve iş makinaları da kurtarma çalışmalarına destek verdi. Sel sırasında yaralanan 8 kişinin Bodrum Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

  Facianın boyutu sabah gün aydınlanmaya başlayınca daha iyi ortaya çıktı. Kent merkezinin savaş alanına döndüğünü görenler büyük şaşkınlık yaşadı. Kent merkezinde evlerinin önüne motosiklet ve otomobillerini bırakanlar sabah dışarıya çıktıklarında bulamadı.

  Bodrumu sel vurdu

  ''BODRUM'DA BÖYLE BİR FELAKETİ HİÇ GÖRMEDİM''

  Üçkuyular Caddesi'ne park ettiği otomobilini tam 300 metre aşağıda bulan Ertan Başar, "Bodrum'da böyle bir felaketi hiç görmedim. Bu felaketin önünde hiçbir belediye, hiçbir kurum duramazdı. Dağlardan gelen sel suları 2-3 metreyi aşmıştı. Ben de aracımı 300 metre sürüklenmiş olarak buldum. Önemli olan can kaybı olmaması" dedi.

  Bodrumu sel vurdu

  İŞYERİNE GELEN ESNAF ŞOKE OLDU

  Sabah saatlerinde işyerlerine gelen esnaf şoke oldu. Bazı otomobillerin işyerlerine girdiği görüldü.

  YAKLAŞIK BİN EVİ SU BASTI

  Yüze yakın işyeri ile binin üzerinde evi su bastığı belirlenirken 100 kadar otomobilin sürüklenerek büyük hasar gördüğü ortaya çıktı. Kuaför Mehmet Bayır "Şu anda dükkanım tamamen bitmiş durumda, iki metre yüksekliğinde dükkana su girmiş şok içindeyim" dedi.

  Bodrumu sel vurdu

  AKUT 45 KİŞİYİ KURTARDI

  Bitez ve Ortakent -Yahşi mahallelerinde derelerin taşması sonucu 5 araç sürüklendi. Araçların içindeki insanları AKUT ekipleri son anda kurtardı. Evlerde ve araçlarda mahsur kalan yaklaşık 40 kişi AKUT ve itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

  DÜNYACA ÜNLÜ BARLAR SOKAĞI SAVAŞ ALANI GİBİ

  Dünyaca ünlü Barlar Sokağı'nda bu sabah yürüyüşe çıkanlar gördüklerine inanamadı. Üst üste binmiş otomobiller, moloz ve çamurun içerisinde motosiklet ve otomobilleri görenler şaşkına döndü. Turistler de büyük şok yaşadı.

  KOCADON: "BU BİR AFET"

  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, bugüne kadar böyle bir felaket yaşamadıklarını söyledi. Başkan Kocadon, sabaha kadar tüm ekiplerin uyumadan çalıştığını belirterek, "Bodrumluyum. Ben böyle bir felaket görmedim. Bunun adı aslında tam bir afet. Bodrum şu anda savaş alanı gibi. Sabaha kadar çalıştık. En büyük desteği de özel sektörden görüyoruz. Özel sektör hem işçi hem de araç bakımından bize çok destek oluyor. Bayram öncesi bunu yaşamamız üzücü. Ancak en büyük tesellimiz tek bir can kaybının olmaması. Büyükşehir belediye başkanımız şu anda buraya geldi ve kriz masası oluşturduk. Bodrum'u acil olarak bayrama hazırlayacağız. Ancak Bodrum'un alt yapısının büyük bir bölümü hasar gördü. Onlarca araç ev ve işyeri sular altında kaldı. Benim de otelim ilk kez sular altına kaldı. Şu anda hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz" dedi.

  Bodrum Belediyesi ekipleri temizlik çalışmalarına başlarken, Muğla Büyükşehir Belediyesi, AKUT ve AFAD ekipleri de çalışmalara başladı.

  REKOR YAĞIŞ

  Meteoroloji verilerine göre Bodrum'da dün 09.00 ile bugün 09.00 saatleri arasında tam 230 kilogram yağmur düştüğünü bunun rekor olduğunu bildirdi. Ancak sağanağın etkiliği olduğu üç saatte ise tam 161 kilogram yağmurun düştüğü, bunun facianın boyutunu büyüttüğü bildirildi. Bu arada sonbaharın ilk yağmuru olması nedeniyle toprağan suyu emmediği, derelerin ağaç dalları çöplerle dolu olduğu, sel sularının çamur olarak akmasının altlyapıyı tamamen iflas ettirdiği gözlendi. Öteyandan yıllar önce altı derenin üzerine kurulan Bodrum kent merkezinin yapılaşma nedeniyle bu sıkıntıyı her yıl yaşadığı ancak ilk kez bu kadar büyük sel felaketinin görüldüğü hatırlatıldı.

  YAĞMURUN TADINI ÇIKARDILAR

  Bodrum'da sağanak yağış aralıklarla devam ederken, deniz girenlerin yanı sıra caddeden akıp giden yağmur sularında birbiriyle şakalaşan iki üniversite öğrencisi ilginç görüntüler oluşturdu. Tatile geldiklerini belirten üniversite öğrencileri Türker Soykan ve Mesut Habib Paşa, Üçkuyular Caddesi'nde şortları ile girdikleri su içerisinde şakalaşıp eğlendi.

  Soykan, Bodrum'un her halinin güzel olduğunu söyledi. Sabah denize girip yüzdüklerini, daha sonra oturdukları kafeden çıkışta yağmurda ıslandıklarını söyleyen Habib Paşa ise "Tam ıslanalım dedik. Hem yağmurun hem de Bodrum'un tadını çıkardık. Umarım hasta olmayız" diye konuştu.

  Yağışlı hava nedeniyle su baskınları yaşayan esnaf temizlik çalışması yaptı. Özellikle yarın sabah saatlerine kadar kuvvetli sağanak yağışın etkili olmasının beklendiği ilçede, Kurban Bayramı tatili için araçlarıyla gelen tatilcilerin trafikte yoğunluk oluşturdu. Emin Anter Bulvarı'nda uzun araç kuyrukları oluştu.

  MUĞLA VE ANTALYA İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

  Muğla ile Antalya'nın doğusunda çok kuvvetli ve şiddetli sağanak yağış

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, halen Güney Ege Kıyıları ile Batı Akdeniz Kıyı kesiminde yer yer kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışın, bugün Muğla ile Antalya'nın doğusunda çok kuvvetli (51-75 mm) ve yer yer şiddetli (76-100 mm) olması beklendiğini açıkladı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı