Gündem Haberleri

  Bodrumlular çevre için eylem yaptı

  Bodrum
  14.02.2005 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Bodrum'un Bitez Beldesi'ndeki Adaboğazı Mevkii'nin, uluslararası bir şirkete 49 yıllığına kiraya verilmek istenmesine tepki gösteren Bodrumlular, dün protesto eylemi düzenledi.

  Bitez'deki İskele Cafe önünde toplanarak Adaboğazı'na doğru yürüyen Bodrumlular, Adaboğazı'nın girişinin çitle kapatılmasına tepki gösterdi. Bitez Belediye Başkanı Remzi Güngör, Adaboğazı'nın girişini kapatan çiti kaldırarak vatandaşların geçmesini sağladı.
    
  Bitez Tarihi Varlıkları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sebahattin Efe, yürüyüş sonunda yaptığı konuşmada, Adaboğazı girişinin kapatılmasını eleştirdi. Efe, “Burası halka açık bir yerdir. Fakat görülmektedir ki bazı kişiler tarafından ağaçlandırma maksadıyla çitle çevrilerek buradan bir kazanç sağlanmak istenmektedir” dedi.
    
  Yarımadanın en bakir yerlerinden olan Adaboğazı'nı, Hazine'den uluslararası bir şirketin 49 yıllığına kiralama talebi bulunduğunu ifade eden Efe, “Bizim bu eylemi yapma nedenimiz, Bodrum'un üstünde böyle oyunların bir daha oynanmaması içindir. Kıyılarımız tükendikçe Türkiye kaybeder. Gelen turistler burayı cennet olarak nitelendirmektedir” diye konuştu.
    
  Bitez Belediye Başkanı Remzi Güngör, turistlerin yoğun olarak geldiği Adaboğazı'nın kimliği belli olmayan şahıslar tarafından çevrilmesi ve 49 yıllığına kiraya verilmek istenmesine halkın tepki gösterdiğini kaydetti.
    
  Güngör, belde sınırlarında yer alan Adaboğazı'na sahip çıkmanın en doğal hakları olduğunu belirterek, eylemlerin süreceğini kaydetti.
    
  Bodrum Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Cüneyt Karaoğlu da  “Bu bakir alanları turizme açarak, bindiğimiz dalı kesiyoruz” dedi.
    
  Bodrumlular, eylemin sonunda Adaboğazı'ndaki çöpleri topladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı