GeriGündem Bodrumlu çevreciler yine eylem yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrumlu çevreciler yine eylem yaptı

TURİZM Bakanlığı tarafından, bölgelerinin ‘Turizm merkezi’ ilan edilmesi kararına destek veren Bodrum'un Yalıkavak, Göltürkbükü ve Gündoğan beldeleri belediye başkanlarına çevrecilerin tepkileri sürüyor. Bodrum Yurtsever Cephe üyeleri, Yalıkavak Belediyesi önünde eylem düzenledi.

Bodrum Yurtsever Cephe Sözcüsü Ayhan Karahan'la birlikte, Yalıkavak Belediyesi önüne gelen çevreciler, 3 belediye başkanının da bakanlığın kararını desteklemekten vazgeçmesini istedi. çevreciler adına açıklama yapan Ayhan Karahan, AKP iktidarının, Bodrum Yarımadası’na yönelik imar stratejisinde yeni bir değişikliğe giderek ‘Böl-yönet’ yöntemini benimsediğini ileri sürdü. Hukuğun, Bodrum Yarımadası'nın, ‘Kültür Ve Turizm Koruma, Gelişme Bölgesi’ olmasına izin vermediğini hatırlatan Karahan şöyle konuştu:

“AKP, Yarımadayı yutulabilir küçük lokmalar haline dönüştürüp, bu yolla öğütmeyi planladı. Bunun ilk adımı olarak geçtiğimiz mayıs ayında Yalıkavak, Göltürkbükü, Gündoğan beldelerini Bakanlar Kurulu kararı ile bu kapsama aldılar. Üç hafta önce kadar Gündoğan’da biraraya gelen üç belde başkanı ‘Bazı çekincelerimiz var ama bu karar iyi olmuştur’ diyerek Bodrum halkına ihanet etti. Bu kararlarını bir an önce geri almalarını istiyoruz. Eylemlerimiz diğer belediyelerde de devam edecek.”

Karahan ve çevreciler daha sonra Yalıkavak Belediye Başkanvekili CHP’li Refik Ülgen’in makamına çıkarak, bakanlığın kararını desteklemekten vazgeçmelerini istediklerini söyledi.

BELEDİYE: RANT VE YAĞMAYA İZİN VERMEYİZ

Çevrecileri dinledikten sonra açıklama yapan Başkanvekili Refik Ülgen tepkilerin yersiz olduğunu belirterek şöyle dedi:
“Başkanımız Mustafa Saruhan ve diğer başkanlar yaptıkları açıklamalarda Bodrum’un imar planlarındaki sık sık değişiklikler nedeniyle zaman kaybedildiğini bunun da hızla gelişen beldelerin sosyal yaşamlarını ve gelişimlerini olumsuz etkilediğini söyledi. ‘Bakanlıklar ile birlikte çalışalım’ derken, beldenin yararına olan planlarda birlikte olmak istedik. Yarımadaya beldemize zarar verecek hiçbir girişime, hiçbir rant ve yağmaya izin vermedik. Bundan sonra da izin vermeyiz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle