Gündem Haberleri

  Bodrum'da selin bilançosu çok ağır oldu

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  30.01.2011 - 12:13 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde geçen cuma günü başlayan ve yaklaşık 7 saatte hayatı felç eden sağanak yağışın ardından meydana gelen sel felaketinin neden olduğu toplam zararın 5 milyon TL’nin üzerinde olabileceği belirtildi.

  200’e yakın ev ve işyerinin eşyaları kullanılamaz hale gelirken, bu sabaha karşı meydana gelen istinat duvarı çökmesinde 3 çimento mikseri kamyon toprak altında kaldı. 6 işçinin hayatı son anda kurtuldu.

  BODRUM'DAN SON KARELER / FOTO-GALERİ

  Bodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım, "Rant uğruna faciaya davetiye çıkartılıyor. Dere yatakları ıslah edilmediği gibi yol olarak kullanılıp kenarlarına yerleşim izni veriliyor. Dere yataklarının etrafı acilen istimlak edilmeli, yapılaşmaya kapatılmalı ve ıslahlar yapılmalı. Bu haftaki yağış çok büyük bir felaketin habercisi olarak algılanmalı" dedi.

  Bodrum’da geçen cuma günü saat 13.00’te başlayan ve yaklaşık 7 saat süren etkili sağanak yağış ile birlikte Bitez, Ortakent-Yahşi, Turgutreis ve Gündoğan beldelerinde 25 derenin taşması sonucu yaklaşık 580 ev ve işyerinin sular altında kaldığı, 200’ün üzerinde ev ve işyerindeki eşyaların ve malzemelerin kullanılamayacak hale geldiği belirtildi. 84 balıkçı kayığının battığı 6 lüks motoryatın karaya sürüklendiği felakette kilometrelerce karayolunun ve 8 köprünün kullanılamaz hale geldiği saptandı. Muğla Valisi Fatih Şahin’in talimatı ile oluşturulan hasar tespit komisyonu çalışmalarını sürdürürken mandalina ve tarım bahçelerinde de ürünün büyük bölümünün zarar gördüğü, toplam zararın 5 milyon TL’nin üzerinde olabileceği belirtildi.

  Konacık Beldesi’ndeki Akın Beton İnşaat ve Taahhüt A.Ş.’nin arazisi içerisinde meydana gelen olayda sel sularının tahliyesi sırasında 20 metre yüksekliğindeki dev istinat duvarı çöktü. Duvarın altında bulunan atölyeler ve kademe binası ile 3 beton mikseri kamyon, bir otomobil toprak ve beton duvar altında kaldı. Sabah saatlerinde meydana gelen olayda işe başlamaya gelen işçiler felaketi son anda fark edip dışarı çıkarak kurtuldu. Maddi zararın 700 bin TL civarında olduğu belirtildi.

  Sel felaketinin yoğun olarak yaşandığı Bitez’de zarar gören bölgelerde bu sabah erken saatlerde incelemelerde bulunan CHP’li Belediye Başkanı İbrahim Çömez ve belediye işçileri ile esnaf arasında sert tartışmalar yaşandı. Bitez Caddesi’nde esnafın, "Üç gündür dükkanlara giremiyoruz, araçlar hareket edemiyor" demesinin ardından Çömez, "Selden önce defalarca uyardık, araçları çekmediniz. Belediyeye yardımcı olmuyor, uyarıları ciddiye almıyorsunuz. Vatandaş sel sularında sürükleneceğini bile bile aracını sürüyor. Felaket olunca da anında tedbir istiyorsunuz. 50 yılın sıkıntısını 10 saniyede nasıl çözeceğiz. Biraz sabır ve anlayış istiyoruz" dedi.

  CHP'Lİ MİLETVEKİLİ DE ŞAŞIRDI

  Bu arada, Ankara’dan gelip Bitez ve Ortakent- Yahşi beldelerindeki felaket bölgesinde incelemede bulunan Muğla CHP Milletvekili Fevzi Topuz da şaşkınlığını gizleyemedi.

  Topuz, iki elektrik teknisyeninin otomobil ile sürüklendiği ve ölümden döndüğü Kocadere’nin içinde DHA muhabirine açıklamalarda bulundu, "Sel felaketinde mağdur olan vatandaşlarımızın afet fonundan acilen yararlanmasını için pazartesi günü ilgililerle temasa geçip, yetkililerin bölgeye gelmesini, mağdur vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini sağlayacağım. Ayrıca derelerin çok olduğu belde ve köylerde derelerin ıslah edilmesine yönelik yerel yönetimlerin DSİ ile birlikte plan projelerini hazırlaması, hazırlanan plan var ise acilen uygulamaya geçirilmesi gerekir. Özellikle yerleşim bölgelerindeki derelerin bir an önce ıslah edilip kullanımdan uzaklaştırılması gerekir" diye konuştu.

  "RANT UĞRUNA FELAKETE DAVETİYE ÇIKARTILIYOR"

  Bodrum’da turizmin etkisi ile hızla büyüyen beldelerde 40’a yakın dere kenarında yerleşime izin veren yerel yönetimlerin büyüyen şehirleşme ile birlikte dere yataklarındaki istimlak çalışmalarını da arazi değerlerinin yüksek olması nedeniyle yapamadığını ve dere yataklarına ev ve işyerlerinin kurulmasına izin verildiğini belirten Bodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım ise şunları söyledi:

  "Düşünün ki Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün altından bile şu anda dere geçiyor. Ticaret Odası dere yatağının yanında. Bodrum’un içinden geçen ve denize dökülen en az altı dere var. Beldeler de farklı değil, dere yatağı imar ve rant yatağı olmuş. Bodrum ve beldelerindeki derelerin yüzde doksanın kenarında yapılaşma var ve kimse dur dememiş. Rant uğruna faciaya davetiye çıkartılıyor, dere yatakları ıslah edilmediği gibi yol olarak kullanılıp kenarlarına yerleşim izni veriliyor. Dere yataklarının etrafı acilen istimlak edilmeli, yapılaşmaya kapatılmalı ve ıslahlar yapılmalı, bu haftaki yağış çok büyük bir felaketin habercisi olarak algılanmalı, telafi mümkün olmayan felaketlerin tedbiri olmadan alınmalı."

  BAKAN GÜNAY GELİYOR

  Bu arada, Kızılay Derneği Muğla Şubesi tarafından dün akşam saatlerinde Ortakent-Yahşi Beldesi’nde mağdur vatandaşlara 250 yatak, 250 battaniye, 50 mutfak seti, 200 kişilik sıcak yemek dağıtıldığı öğrenildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da saat 16.00’da Bitez ve Ortakent-Yahşi’de incelemelerde bulunacağı bildirildi.

  BAKAN GÜNAY SEL BÖLGESİNDE

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen cuma günü Bodrum’da meydana gelen sel felaketinden en çok etkilenen Bitez ve Ortakent beldelerini ziyaret etti, "Turizm bölgelerinde yapılan imar planı çalışmalarının yetersiz olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Dere yataklarının yola, kenarlarının ise yapılaşmaya açılması çarpık yapılaşmayı doğurdu. Buna rağmen bu felaket ucuz atlatıldı. Umarım bundan ders alırız, vatandaşların ve altyapıdaki mağduriyetin giderilmesi için bütçeden ne gerekiyorsa aktarılmasını sağlayacağım" dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bugün akşam saatlerinde Bodrum’a geldi. Cuma günü Bodrum’da sağanak yağış nedeniyle yaşanan sel faleketinden en çok etkilenen Bitez ve Ortakent- Yahşi beldelerini ziyaret eden Günay’a Vali Fatih Şahin, Kaymakam Feridun Cemal Özdemir, Bitez Belediye Başkanı CHP’li İbrahim Çömez ve Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Onur Şahbaz da eşlik etti. Günay, yıllardır hayata geçirilemeyen imar planları ve çarpık yapılaşma nedeniyle felaketler yaşandığını belirtirken ev ve işyerleri sel baskınına uğrayan vatandaşlar ve esnafla sohbet etti, dertlerini dinledi. Bakan Günay, "Turizm bölgelerinde yapılan imar planı çalışmalarının yetersiz olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Dere yataklarının yola, kenarlarının ise yapılaşmaya açılması çarpık yapılaşmayı doğurdu. Buna rağmen bu felaket ucuz atlatıldı. Umarım bundan ders alırız, vatandaşların ve alt yapıdaki mağduriyetin giderilmesi için bütçeden ne gerekiyorsa aktarılmasını sağlayacağım. Geçmişte yapılan yanlışların bedelini ödüyoruz. Can kaybı olmamasına çok sevindim, umarım bir daha gerekli tedbirler alınır ve bu felaketler yaşanmaz. Biz her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

  Çarpık yapılaşmanın bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini savunan Günay, "Türkiye’de gelişmemizin ve turizmin önündeki en büyük engel, çarpık yapılaşma, bu rant hırsızlığı. Vali bey örnek veriyor, dere yataklarına yol yapılmış önceki dönemlerde. Bunları gidermeye çalışıyoruz. Dere yatağına yol ve ev yapmanın bir bedeli var. Bunun bedelini bazen malımızla bazen de allah korusun canımızla ödüyoruz. Bu bölgenin bir özelliği var. Burası dünya çapında ismi duyulan bir turizm bölgesi. Bodrum ve Antalya deyince artık dünya Türkiye’den ayrıca biliyor buraları. Bu yüzden bu bölgede olan herşeyi yerinde takip etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden buradayım ve arkadaşlardan bilgi aldım. Pazartesiden itibaren sanırım gereken her şey yapılmış olacak" diye konuştu.

  "BU NERGİSLERİ ANKARAYA GÖTÜRECEĞİM"

  Günay, işyeri sel baskınına uğrayan bir esnaf kadının topladığı nergizleri kendisine vermesinden büyük mutluluk duydu. Bodrum nergislerini uzun süre elinden bırakmayan Günay, "İşte Muğlalılar’ın, Bodrumlular’ın bu hoşgörüsüne, saygınlığına hayranlık duyuyorum. İşyerini sel basan duvarları yıkılan esnaf beni çiçekler karşılıyor. Vatandaşlarımın ve esnafımın mağduriyetinin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Bu nergisleri Ankara’ya götüreceğim" dedi.

  Bakan Günay, altyapı sıkıntılarının yoğun olduğu Bitez Beldesi’ndeki sorunları anlatan pop şarkıcısı Zaliha Ayvar ile de sohbet etti.

  Akşam yemeği için Ortakent- Yahşi Beldesi’ndeki Denizhan Restaurant’a geçen Bakan Günay’ın saat 20.00’de Ankara’ya dönecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı