Gündem Haberleri

  Bodrum'da iskele savaşları

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  08.05.2008 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Bodrum'un Göltürkbükü Beldesi'nde, ‘Avrupa Yakası’ olarak adlandırılan bölgede yer alan sosyete iskelelerinde yıkım devam ediyor. Geçen hafta ünlü işadamı Asım Kocabıyık'ın şikayeti üzerine komşusu olan Mio Beach Clup'un kaçak iskelesi yıkıldı. Bugün ise Mio Beach Clup'un şikayetiyle Kocabıyık'ın iskelesinde yıkım başladı.

  Göltürkbükü'nün ünlü eğlence mekanlarından Nihat Yücetürk’ün işletmeciliğini yaptığı Mio Beach Clup’ın iskelesinin, geçen hafta komşusu Borusan Holding A.Ş. Kurucu Başkanı Asım Kocabıyık’ın şikayeti üzerine yıkılmasının ardından, ilginç bir gelişme yaşandı. Bu kez işadamı Nihat Yücetürk'ün Muğla Valiliği’ne yazılı şikayeti üzerine Kocabıyık’ın iskelesinde yıkım başladı.

  Yücetürk, Kocabıyık'ın kaçak iskelesinin yıkım masraflarını da üstlendiğini savundu. Kocabıyık'ın başvurusu üzerine, Göltürkbükü'nde 30'a yakın kaçak iskele arasından sadece kendisininkinin geçen hafta yıkıldığını anlatan Yücetürk, “Bu son derece keyfi bir uygulamaydı. Ben de Asım Kocabıyık’ın iskelesini yıktırmak için dün valililiğe müracaat ettim. Yıkım masrafını da ben ödüyorum. Benim iskelemi kaldırdılar, ben de onun iskelesini yıktırıyorum. İskelemin bir işadamının vali ve kaymakama yaptığı baskı sonucunda yıktırılmasını içime sindiremedim. İskelemi haksız yere diğerlerine göre zamanından önce kaldırarak haksız rekabet ortamı yaratanlar hakkında ayrıca suç duyurusunda bulundum” diye konuştu.

  Asım Kocabıyık’ın avukatı Seyhan Erdoğan ise iskeleyi Kaymakam Abdullah Kalkan’ın şifai talimatı ile bu sabahtan itibaren kendilerinin yıktırmaya başladığını ileri sürdü, “Müvekkilimin iskelesi 30 yıl önce yapılmıştı. Kimseye kinimiz, garezimiz yok. Kaymakam bey, Mio Beach’in iskelesinin ardından bizim de iskeleyi kaldırmamızı isteyince bu sabahtan itibaren tuttuğumuz işçilere iskeleyi yıktırmaya başladık. Yücetürk değil, kendi iskelemizi kendimiz yıkıyoruz” dedi.

  Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan da sadece Göltürkbükü’nde değil tüm yarımadadaki kaçak iskelelerin mutlaka yakılacağını belirterek, “Burada yasalara aykırı hareket ettiğimiz iddiaları doğru değil. Kaçak olduğu tespit edilen tüm iskeleler kısa sürede yıkılacak. Ancak 30 yılda yapılan iskelelerin tamamının birkaç günde yıkılması mümkün değil. İskele yıkımlarında kimseye ayrıcalık tanınmaz, sadece valilikten gelen talimatlar doğrultusunda hareket ediyoruz” diye konuştu.

  Asım Kocabıyık'ın şikayeti üzerine geçen hafta Mio Beach Clup'un kaçak iskelesi yakılmıştı. Olayı duyar duymaz İstanbul'dan Bodrum'a gelen Nihat Yücetürk, dün iskelesini yeniden yaptırmak istemiş, ancak denize çaktırdığı 18 beton kazık Göltürkbükü Belediyesi zabıta ekiplerince mühürlenmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı