GeriGündem Bodrum'da balık çitliklerini protesto eylemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrum'da balık çitliklerini protesto eylemi

ÇEVRE ve Orman Bakanlığı'nın, Muğla ve Aydın kıyılarını içine alan Güllük Körfezi'ndeki 126 balık çiftliğini açık denize taşıma planı sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı.

Çiftlikler için belirlenen yeni yerlerin yörenin tarihi, kültürel ve doğal güzelliğine zarar vereceğini, kirlilik yaratacağını ve turizmi olumsuz etkileyeceğini savunan sivil toplum kuruluşları eylem yaptı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşun birleşmesiyle oluşturulan Bodrum Yurttaş İnisiyatifi tarafından Bodrum Belediye Meydanı'nda düzenlenen ‘Balık Çiftlikleri Körfezden Dışarı’ eylemine Bodrum, Kıyıkışlacık, Güllük, Güvercinlik ve Boğaziçi'nde yaşayan çevreciler ile tatilciler de destek verdi. Bazı eylemciler, plaj kıyafetleri ile mitinge katıldı. Ellerinde ‘Denizde Yağma Ölüm Demektir, Yaşama Sahip Çık’, ‘Balığın Ahını Alma Gerçekleri Karartma’ yazılı pankartlarla yürüyüş yaparak meydana gelen eylemcilere turistler de alkışlarla destek verdi. Yaklaşık 350 kişinin katıldığı eylemde, çiftliklerin Güllük Körfezi'nin dışına çıkarılması istendi.

20 yıldır Kıyıkışlacık Köyü'nde yaşayan emekli hava albayı 88 yaşındaki Necdet Üldeş şunları söyledi:

“Güllük Körfezi'ne cennetten bir köşe olduğu için yerleştik. Ancak son 15 yıl içerisinde konulan balık çiftlikleri nedeniyle cennet cehenneme döndüğü gibi devlet kurumları bölgedeki halkın şikayetlerini duymamazlıktan geldi. Binlerce imza toplayıp tedbir alınmasını istediğimiz halde halkın feryadına kulak vermedikleri gibi kandırmaca planlarla ‘çiftlikleri taşıyoruz’ diyerek yine kandırmaya devam ediyorlar. İlk kez bir çevre eyleminin içinde yer aldım. Çünkü artık Güllük Körfezi'nde, denizde ve karada yaşam bitmek üzere.”

TOPLU ÖLÜMLER YAŞANABİLİR

Bodrum Yurttaş İnsiyitafi Sözcüsü Ayhan Karahan da, körfezde sürekli yeni planlamalar yapıldığı açıklanarak halkın ve çevrecilerin kandırıldığını, planların sürekli olarak yağmaya ve ranta yönelik yapıldığını ileri sürdü. Yöre halkında cilt hastalıkları saptanmaya başlandığını savunan Karahan şöyle konuştu:

“Bundan tam 12 yıl önce balık çiftlikleri kurulmaya başlandığında toplu balık ölümlerinin yaşanacağını bilimsel raporlarla anlatmış, tedbir alınmasını, körfezin bu kadar yükü kaldıramayacağını söylemiştik. Bu yıl üç milyon balık öldü ve körfez toplu balık mezarlığına döndü. Toplu balık ölümlerinin ardından sırada toplu insan ölümlerinin yaşanacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Güllük Körfezi'nde yaşamı katlettiler. Toplu insan ölümlerinin yaşandığı mezarlığa dönüşmeden körfezde önlem alınması için ne gerekiyorsa yapılmalı.”
Karahan, “Bu ölüm planını mezara gönderiyoruz. Bu plana dur derken ölüme de dur diyoruz. Hayatı savunma irademiz, onların ölüm pahasına talan arzusundan daha güçlüdür. Yağmacılar, talancılar, işgalciler her zaman kaybedecektir” diyerek bakanlık tarafından hazırlanan, balık çiftliklerinin yerlerini gösteren haritayı yırttı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle