Gündem Haberleri

  Bodrum'da 700 hektarlık alan yangından zarar gördü

  A.A.
  24.08.2006 - 09:08 | Son Güncelleme:

  Bodrum'da çıkan ve 700 hektarlık tarım arazisi ve ormanlık alanın zarar gördüğü yangında soğutma çalışmaları aralıksız sürüyor. Yangının yüksek gerilim hatlarından kaynaklandığı, ilk olarak Milas'ta bir tarım arazisinde başladığı tespit edildi.

  Muğla'nın Bodrum İlçesine bağlı Mumcular beldesinde çıkan orman yangınının tamamen kontrol altına alınmasından sonra gece boyunca 70 arazöz ve yüzlerce orman işçisi aralıksız olarak soğutma çalışma yaptı. Soğutma çalışmalarına katılan 6 helikopter ise hava karardıktan sonra çalışmaya ara verdi.

  yangın, ilk olarak Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Kısırlar Köyü Bateş mevkisinde yüksek gerilim hatlarından çıkan bir kıvılcımın ardından tarım arazisinde bulunan otların tutuşması ve kısa sürede ormanlık alana sıçraması ile başladı.

  Olayla ilgili olarak jandarma ekipleri olayın görgü tanığı olan 11 kişinin ifadesine başvurdu. İfadesine başvurulan köylülerin de yangının yüksek gerilim hatlarından kaynaklanan bir kıvılcım sonrasında başladığı yönünde ifade verdiği öğrenildi. Yaşanan orman yangını sonrasında jandarma ekipleri 24 saat aralıksız olarak yangın bölgesinde devriye görevi yapıyor. Yanan bölgenin ağaçlandırılması çalışmalarına en geç sonbaharda başlanacağı öğrenildi.

  AYDIN'DAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

  Aydın Valisi Mustafa Malay, Aydın'ın Nazilli ilçesi Aksu köyü ile İzmir'in Ödemiş ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının söndürüldüğünü bildirdi.

  Vali Malay, Nazilli'nin Aksu köyünde, yangınla ilgili olarak Nazilli Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla Nazilli Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi ve Nazilli Orman İşletme Müdürü Necat Demirsu'dan bilgi aldı,uzun süre yangın söndürme çalışmalarını takip etti.

  İzmir'in Ödemiş ilçesi ile Nazilli'nin Aksu köyü arasında çıkan yangının kısa sürede büyüdüğünü ve Aksu köyünü tehdit eder hale geldiğini belirten Malay, şöyle konuştu:

  “Yangında, Aksu köyü büyük bir tehlike atlatmıştır. Orman ekiplerimizin ve köylü vatandaşlarımızın başarılı çalışmaları sonucunda yangın söndürülerek soğutma çalışmalarına başlanmıştır. Hepimize geçmiş olsun. Söndürme çalışmalarına katılan tüm ekiplerimizi başarılı çalışmalarından dolayı kutlarım.”

  Nazilli Orman İşletme Müdürü Necat Demirsu da, yangın söndürme çalışmalarına 4 helikopter, 3 yangın söndürme uçağı, 8 arazöz, 3 orman ekibi, 80 orman yangın söndürme işçisi ve 60 köylünün katıldığını belirterek, toplam 50 hektarlık kızıl çam koru ormanının yandığını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı