Gündem Haberleri

  Bodrum yanıyor

  Hürriyet Haber
  07.07.2007 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Bodrum'un Kızılağaç köyü yakınlarında çıkan ve ilçe merkezini de tehdit eden yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle Bodrum'un elektrikleri kesildi.

  BODRUM'DAKİ ATEŞ ÇEMBERİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  ANADOLU AJANSI / Kenan Gürbüz Bodrum'dan bildiriyor....

  Orman Genel Müdürlüğü, yangının “parçalı olarak 220 hektar bozuk kızılçam ve makilik alanda kısmen kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini” açıkladı. Yangının yerleşim yerlerini etkilememesi için gerekli tüm tedbirin alındığı duyurulan açıklamada, “Yangın parçalı olarak 220 hektar bozuk kızılçam ve makilik alanda kısmen kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir” denildi.


  BİR OTEL BOŞALTILDI

  Yaklaşık 1000 hektarlık bir alanda etkili olan yangın, bölgedeki otelleri tehdit etmeye başladı.

  Yalıçiftlik'te bulunanan Kempinski Otel, yangının otele yakın bungololara sıçraması nedeniyle boşaltıldı. Otel yönetimince yapılan yazılı açıklamada, yangının seyriyle ilgili mülki amirler, kriz masası ve jandarma yetkilileriyle sürekli irtibat halinde olunduğu belirtilerek, tedbir olarak misafir ve çalışanların güvenli bir noktaya sevk edilmesi için tahliye kararı alındığı kaydedildi.

  300 turist ve 200 personeli ile birlikte boşaltılan otelin bulunduğu bölgeden çok sayıda televizyon canlı yayın yaparken iki yangın söndürme uçağı da özellikle yangınla otel arasındaki bölgeyi söndürmek için iki sorti yaptı.

  Akşam olması ve bölgede karanlığın çökmesi nedeniyle havadan helikopter ve yangın söndürme uçakları ile yapılan söndürme çalışmalarına gece boyunca ara verildi. Yangına bölgede bulunan ararözlerle müdahale ediliyor.

  ALEVLER ÇAMLIK KÖYÜ'NE İLERLİYOR

   

  Bodrum'daki yangın yaklaşık 1000 hektarlık alanda etkin oluyor. Bursa, İstanbul ve Isparta'dan yangın söndürme uçakları bölgeye gönderildi.

  Yangın şu anda Çamlık Köyü'nü tehdit ediyor.. Ekipler yangının bu bölgeye ulaşmasını engellemek için güvenlik şeridi oluşturup önlem alıyor.


  TURİSTLER YANGINI İZLİYOR

  Muğla, Aydın Denizli, İzmir ve Manisa’dan orman işçileri ekipleri ve arazözler geldi. Bodrum torba kavşagında turistleri taşıyan tur otobüsleri  ve sürücüler araçlarını yolun sağına park ederek yangını izliyorlardı. hurriyet.com.tr'nin canlı yayınını izleyen ekipler kavşağa polis ekipleri göndererek tur otobüslerini ve araçların yangın seyrini engelledi.

  Çok sayıda turistik otelin bulunduğu Yalıçiftlik ve İçmeler yolunda yangın yola kadar yaklaştı.

  YANGIN İLÇE MERKEZİNİ TEHDİT EDİYOR
  Kızılağaç köyünde başlayan yangın, şiddetli rüzgarın da etkisiyle ilçe merkezini tehdit eder hale geldi. Muğla ve çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerin de müdahalede bulunduğu yangını kontrol altına alma çalışmaları güç şartlar altında yapılıyor. Yetkililer, yangına şu anda 7 helikopter ve 3 uçak ile havadan, 60 arazöz ve 100'den fazla orman işçisiyle karadan müdahale edildiğini kaydettiler.

  Yangın nedeniyle kentin bazı bölümlerine elektrik verilemezken, belediye hoparlöründen yapılan anonslarla vatandaşlardan yangına müdahale çalışmalarına su tankerleri ve su taşıyan araçlarla katılmaları isteniyor.
  Yangına müdahale eden uçak ve helikopterler zaman zaman Bodrum Kalesi'nin yakınlarındaki denizden su almak zorunda kalıyorlar.

  Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ilçe merkezini de tehdit eden yangında ilk tespitlere göre 200 hektar ormanlık ve makilik alanın zarar gördüğünü kaydettiler./images/100/0x0/55eb5109f018fbb8f8b96ec8

  Bu arada, yangına müdahale eden Bodrum Belediyesine ait bir itfaiye aracı tamamen yandı. Araçtaki personel ise kendi çabalarıyla yangından kurtulmayı başardı.

  Öte yandan, yerleşim alanlarını da içine alan yangında 3 ev yandı. Evlerin yanması sonucu tüp patlaması sesleri duyuldu.

  Ekiplerin, yangının kontrol altına alınması için müdahaleleri etkili bir şekilde devam ediyor.

  10 İŞÇİ HASTANEYE KALDIRILDI

  Bu arada, dumandan zehirlendikleri belirlenen aralarında orman işçileri ve itfaiye ekiplerinin de bulunduğu 10 kişi, Bodrum'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan ekiplerin sağlık durumlarının şu anda iyi olduğu öğrenildi.

  Yangının etkili olduğu alandaki yerleşim alanlarının bir bölümü de güvenlik amacıyla geçici olarak tahliye edildi.

  Bölgeye ekiplerin yanan alanlara rahat bir şekilde ulaşabilmeleri için 10 iş makinesi gönderildi. İş makineleri, arazözlerin ormanlık alanda daha rahat hareket edebilmeleri için yol açma çalışması yapıyor.

  Öte yandan, yangının yaşandığı bölgede tatil yapan turistlerin panik yaşamadıkları ve günlük yaşamlarına devam ettikleri gözlendi.

  Yetkililer, yangının şu anda ilçedeki turizm hareketliliğine olumsuz bir yansımasının olmadığını söylediler.

  Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ilçe merkezini de tehdit eden ve yaklaşık 200 hektarlık ormanlık ve makilik alanın zarar gördüğü yangının kontrol altına alınması için çalışmaların devam ettiğini kaydettiler.

  HAYVANLAR TELEF OLDU
  Yaşar ANTER, Sezer ŞAHİNDAŞ / BODRUM / DHA
  Bodrum'da sabah saatlerinde başlayan orman yangınında Kızılağaç Köyü'nde 1 itfaiye aracı, 1 otomobil, 4 ev, 1 kamyonet yanarken, çok sayıda kümes hayvanı telef oldu. Yangından etkilenerek Bodrum Devlet ve özel hastanelere kaldırılanların sayısı 20'yi buldu. Kızılağaç Köyü jandarma tarafından kısmen boşaltıldı. 30 kadar evde yaşayanlar köyden çıkarıldı. Bu arada Milas ve Muğla'dan 150 kişilik jandarma ekibi söndürme çalışmalarına katılmak üzere yola çıkarıldı. Yangın nedeniyle Bodrum'un elektrikleri kesildi.

  BODRDUM'A GELEN ALEVLERE KARŞI HALKA YARDIM ÇAĞRISI

  Bodrum Belediyesi, belediye hoparlöründen yaptığı anonslarla halktan yangına müdahale çalışmalarına, su tankerleri ve su taşıyan araçlarla katılmalarını isterken, polis ve jandarma da gönüllü toplamaya başladı. Alevlere müdahale edenlerin sayısı 1200'ü buldu. Bodrum girişine kadar ulaşan alevleri durdurmak mümkün olmadı.

  RÜZGAR FAZLA NEM DÜŞÜK

  Bodrum'da rüzgarın saatte 75 kilometre hızla estiğini, nem oranının yüzde 8 olarak ölçüldüğünü belirten Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, “Yangının, Kızılağaç taraflarında önünü aldık. Ancak, Bodrum'a doğru geliyor. Yokuşbaşı semtine kadar ulaştı. Rüzgâr çok şiddetli. Hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşıyor. Nem çok düşük. Yangının çıkış nedeni belli değil. Tüm gücümüzle müdahale etmeye çalışıyoruz ancak kötü ve zor durumdayız” diye konuştu.

  NEDENİ ARAŞTIRILIYOR
  Yaşar ANTER, Sezer ŞAHİNDAŞ / BODRUM / DHA

  Bodrum'da sabah saatlerinde çıkan yangın İçmeler Mevkii, Yalı Beldesi'nde de Tavşanburnu Mevkii'ne doğru ilerlerken alevleri durdurmak mümkün olmadı. Jandarma Gökova'yı kara bulutların kaplamasına yol açan yangının çıkışıyla ilgili sabotaj olasılığı üzerinde durmaya başladı, ancak yol kenarından başlaması nedeniyle söndürülmeden atılmış bir izmaritin de yangına yol açmış olabileceği belirtildi.
  Kızılağaç Köyü'nde 40'tan fazla ev boşaltıldı. Kadınlar çocuklarını alarak evlerinden kaçtı. Otel ve tatil köylerinin görevlileri de yangına müdahale etti. Yangın söndürme çalışmalarına katılanların sayısı 1500'ü aştı. Şimdiye kadar Bodrum Belediyesi'ne ait 1 itfaiye aracı, 1 otomobil, 1 kamyonet, 6 ev, yaklaşık 10 kümes ve kümes hayvanı yandı.
  İlk belirlemelere göre 150 hektarın üzerinde ormanlık alanın hasar gördüğünü belirten Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan “Yangının yol kenarından çıkmış olması şüphe doğuruyor. Jandarma güçleri olay bölgesinde fotoğraflı ve görüntülü araştırma yapıyor. İlçemizdeki ve komşu ilçelerdeki tüm itfaiye, orman ve belediye araçları ile yangın ekiplerini, ambulanslarını, yardıma çağırdık” dedi.

  DENİZLİ'DE DE ORMAN YANGINI HIZLA YAYILIYOR / A.A.

  Denizli'nin Beyağaç ilçesinde çıkan orman yangınının büyüdüğü bildirildi.

  Alınan bilgiye göre, Beyağaç İlçesi Karacaören Köyü Eskere mevkisinde kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

  Yangına, biri Denizli Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait, diğerleri çevre illerden gönderilen helikopterler, 8 arazöz ve 100 yangın söndürme işçisi yangına müdahale ediyor.

  İlk belirlemelere göre, 3 hektarlık kızılçam ormanlık alanının yandığını belirten yetkililer, rüzgar nedeniyle yangının büyüdüğünü kaydetti.

  Bu arada, Denizli il merkezinde bulunan Çamlık mesirelik alanında da yangın çıktı.

  Rüzgar nedeniyle hızla büyüyen yangına, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

  YANGIN HALEN 220 HEKTAR ALANDA DEVAM EDİYOR / A.A.

  Orman Genel Müdürlüğü, Bodrum'un Torba Mevkiindeki orman yangının parçalı olarak 220 hektar bozuk kızılçam, makilik ve ziraat alanında devam ettiğini açıkladı.

  Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 11.05'de başlayan yangının, şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılma gösterdiği ve tehlike arzettiği belirtildi.

  Yangına, Muğla Orman Bölge Müdürlüğünden ve diğer bölge müdürlüklerinden 10 helikopter, 3 amfibik uçak, 67 arazöz, 55 ilk müdahale ekibi, 14 dozer, bin yangın işçisi, yeterli sayıda mükellef ile müdahale edildiği kaydedilen açıklamada, “Rüzgar nedeniyle yangın geniş bir alanda etkili olduğundan çalışmalar zorlukla ve yoğun olarak sürdürülmektedir. Yangının yerleşim yerlerini etkilememesi için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Yangın parçalı olarak halen 220 hektar bozuk kızılçam, makilik ve ziraat alanında devam etmektedir” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı