GeriGündem Bodrum’un Cennet Koyu’nda kirlilik protestosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrum’un Cennet Koyu’nda kirlilik protestosu

Bodrumlu Gönüllüler Derneği, Göltürkbükü’ndeki Cennet Koyu’nun mavi yolculuk tekneleri, balıkçılar ve piknikçiler tarafından kirletilmesinin engellenmesi amacıyla harekete geçti.

Bodrumlu Gönüllüler Derneği üyesi Filiz Dizdar, koyun bölge için önemli bir turizm cazibesi yarattığını belirterek, yerel yöneticileri harekete geçmeye çağırdı. Cennet Koyu’nun Bodrum Yarımadası’nın kuzeyine düzenlenen günlük turlarda uğranan iki koydan biri olduğunu hatırlatan Dizdar "Koylarımızın doğru kullanılmasını istiyoruz. Cennet Koyu piknikçiler, balıkçılar, mavi yolculuk yapan tekneler tarafından kirletiliyor" dedi.

Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar ise geçen yıllarda bu bölgede çıkan orman yangınının koyu olumsuz etkilediğini belirtti. "Koyda kirlilik yarattığı öne sürülen balık çiftlikleri kaldırıldı. Sahil düzenlemesi çalışmalarından sonra ekiplerimiz koyları da temizleyecek" dedi. Bölgede balıkçılık yapan Güllük Balıkçılar Kooperatifi üyesi Celal Yurdum ise Cennet Koyu çevresindeki çöplerin, denizden gelerek sahile vurduğunu iddia etti. "Günü birlik teknelerin atıksu tankları kullanılmıyor. Atık suyu denize boşaltıyorlar" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle