Gündem Haberleri

  Bodrum kamerayla 24 saat izlenecek

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  03.01.2006 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Türk turizminin en önemli merkezlerinden Bodrum'da, yaz aylarından binlerce turistin gezdiği ünlü Barlar Sokağı ve Kale Caddesi, yaklaşık 500 bin dolara mal olacak kameralı sistemle 110 noktadan 24 saat izlemeye alınacak.

  Bodrum'u daha güvenli hale getireceği belirtilen kameralı izleme sisteminden, internet bağlantısı sayesinde tanıtım amaçlı yararlanılarak gelir de sağlanabilecek. İki yıldır planlanan sistemin kurulması için Kaymakam Abdullah Kalkan ve İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, bankacılar, sivil toplum örgütleri, dernekler ve odalarla görüşmeleri hızlandırdı.

  Yaz aylarında nüfusu bir milyonu aşan Bodrum'da hırsızlık, kapkaç, hanutçuluk, turiste kötü muamele gibi olaylarda son yıllarda görülen artış, esnafı ve turizmcileri endişelendirdi. Turizmin daha fazla zarar görmesini önlemek amacıyla Bodrum'un ünlü ‘Barlar Sokağı’ olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi, Kale Caddesi, Atatürk Cadesi ve Neyzen Tevfik Caddesi'ne kameralı güvenlik sistemi yerleştirilerek 24 saat gözetlenmesi için harekete geçildi.

  Kaymakam Abdullah Kalkan, İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz Özden'le birlikte Bodrum Ticaret Odası ve BOÇED (Bodrum Çarşı Esnafı Derneği) Başkanı Duran Öztürk, Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, banka yöneticileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile yapılan görüşmede önümüzdeki turizm sezonuna hazırlıkların bitirilmesi için maddi destek sağlanması görüşünde anlaşmaya varıldı.

  PLAKA TANIMA SİSTEMİ OLACAK

  Bodrum'da yaklaşık 110 noktaya kurulacak kameralı sistem ile kentin giriş çıkışından önemli alış veriş merkezleri ve sahillerine kadar günün 24 saatinde aralıksız gözetleme yapılacağını belirten İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz Özden şunları söyledi:

  “Amacımız yaz aylarında büyük şehirlerden yasa dışı rant sağlamak için bölgeye gelen hırsız ve kapkaççılığı, hanutçuluğu çok düşük seviyeye indirmek. Yaz aylarında nüfusu bir milyonu aşan turizm bölgesinde sınırlı sayıda personel ile hizmet verirken, kameralı sistemle polisin işi daha da kolaylaşacak, esnaf ve turizmci gönül huzuruyla, hizmet verecek, turistin şikayetleri anında değerlendirilebilecek."

  Özden, Bodrum girişinde Yokuşbaşı mevkiine kurulacak trafik araçlarının plaka tanıma sistemi sayesinde de kente giriş yapan tüm araçlar hakkında 30 saniyede bilgilerinin elde odilebileceğini belirtti.

  BİR TAŞLA İKİ KUŞ

  BOÇED Başkanı Duran Öztürk, yaklaşık iki yıldır kameralı sisteme geçilmesi için hazırlık yaptıklarını, ancak Kaymakamlık ve Emniyetin sadece asayiş yönünden ele aldığı ve sistemin organize olunamadığı için kurulmasında zorluk yaşandığını söyledi. Sistemin hem güvenlik, hem de kentin tanıtımı için kullanılarak aynı zamanda para da kazandırabileceğıini kaydeden Öztürk şöyle konuştu:

  “Teknoloji geliştikçe daha geniş kapsamlı düşünmek zorundayız. Asayiş amaçlı kurulacak kameralardan küçük bir bütçe ekleme yaparak tanıtım amaçlı da yararlanabiliriz. Bodrum'un çeşitli noktalarına kurulacak kameralardan internet aracılığıyla 24 saat yayın yaparak hem kentimizi tanıtırız. Hem de bu internet sayfasına alacağımız ilan ve reklamlarla 3 yıl gibi kısa sürede sistem parasını çıkartır ve kazanmaya devam edeceğimiz paraları Bodrum'un tanıtımında kullanabiliriz.”

  Başkan Öztürk, “Turist güvenlik açısından kendini emniyette hissederken hem de tatil yapacağı kenti iyice görmüş tanımış olur, hem de tatil yapacağı oteli görerek rezervasyonunu yaptırabilir. Ancak ne olursa olsun kurumlar bir an önce davranıp önümüzdeki yaz sezonuna karemalı gözetleme sistemini devreye koymalı. Bizler esnaf derneği olarak her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı