GeriGündem Bodrum guletleri kapışılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrum guletleri kapışılıyor

Bodrum guletleri kapışılıyor
refid:8908241 ilişkili resim dosyası

Ünü Türkiye sınırlarını aşan Bodrum'a özgü guletlerden geçen yıl 24 adet satıldı.Bodrum'un geleneksel tekneleri olan guletler, 7 milyon avroyu bulan fiyatlara rağmen, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Yunanistan ve İsrail'deki turizmcilerden yoğun talep gördü.

Lüks guletlere olan talebin her geçen yıl arttığını belirten Gemi Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Fuat Turan, AA muhabirine, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen onlarca yat talebini yer ve altyapı yetersizliği nedeniyle geri çevirdiklerini ya da müşteriye 4-5 yıl sonraya gün verdiklerini söyledi.

Gulet yapımının oldukça zahmetli ve emek gerektiren bir iş olduğunu belirten Turan, şöyle konuştu:
“Ortalama bir gulet, 1-2 yılda tamamlanabiliyor. Fiyatları 1,5 ila 7 milyon avro arasında değişen guletlerimize Avrupa'nın önemli turizm şirketlerinden talep geliyor. Bodrum'daki İçmeler Tersanesinde geçen yıl 24 lüks gulet denize indirildi. Bu teknelerden yaklaşık 50 milyon avroluk gelir sağlandı.
Son yıllarda büyük bir hızla gelişen sektör, ilçeye sığmaz hale geldi. Bodrum yarımadasında 45 yat imalat yeri, 6 adet yat bakım onarım ve çekek yeri ve 3 adet marina var. 45 adet yat imalat yerinden 20'si ihracata yönelik çalışıyor. İçmeler Tersanesinde geçen yıl 25 tersanede gulet, ayna kıç ve tirhandil tipi 24 lüks tekne üretildi. Tersanelerimizde artık 50-55 metrelik guletler yapılıyor. İstediği her türlü lüksü müşterilerimize sunuyoruz. Guletlerimiz, el işçiliği, estetik özellikleri ve dayanıklı olmasıyla ünlü. Atölyelerdeki imalatların çoğu yabancılar için. Turizmcilerin çoğunlukla mavi yolculuk ya da özel charter turları için kullandığı Bodrum guletlerine, Maldivler'den Meksika'ya dünyanın pek çok yerinde rastlamak mümkün.”

“HER TÜRLÜ LÜKSÜ SUNUYORUZ”

Fuat Turan, önceleri ustaların göz kararıyla yaptığı geleneksel teknelerde artık teknolojinin tüm imkanlarını kullandıklarını söyledi.

Müşterilere her türlü lüksü sunduklarını belirten Turan, şöyle dedi:
“50 metre uzunluğunda guletlerimiz ve motor yatlarımız var. Lüks guletlerde kabinlerin çoğunluğu master kabin şeklinde ve her kamarada plazma TV, DVD, VCD çalar, klima, jakuzi mevcut. Kral dairesi ve süitleri aratmayacak kadar lüks olan bu yatlarda müşteriye sınırsız hizmet veriliyor. Yatta en az 6 personel hizmet verir. Böylece müşteri memnuniyetinin ön planda tutulması, kusursuz ve kaliteli hizmet verilmesi amaçlanıyor.”

“AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAĞIZ”

Fuat Turan, Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Ören beldesinde Ege ve Akdeniz'deki en büyük ve modern yat yapım ve liman tesisini kurmayı planladıklarını belirtti. Turan, “Tesisin tamamlanmasıyla Türkiye, Avrupa'nın önemli yat üreticisi ülkeleri arasına girecek” dedi.


Tersaneciliğin turizme ve ekonomiye katkılarına da değinen Turan, lüks tekne yaptırmak isteyen çok sayıda yabancının Bodrum'u ziyaret ettiğini ve önemli miktarda döviz bıraktığını ifade etti.

Turan, “Bodrum'a tekne yaptırmak için gelenler zaten gelir düzeyi yüksek insanlar. Buraya misafirleriyle birlikte gelip uzun süre konaklıyorlar ve döviz girdisi sağlıyorlar. Bu sektörde şimdiye kadar Bodrum ekonomisine yüz milyonlarca avroluk katkı sağlanmıştır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle