Gündem Haberleri

  Bodrum 15 dakikada sele teslim oldu

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  23.10.2007 - 10:48 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde dün gece başlayan ve 15 dakikası şiddetli 45 dakika devam eden sağanak hayatı felç etti. Elektrikler kesildi, turistik Kumbahçe semtinde otel, motel, restoran ev ve işyerleri sular altında kaldı. Bodrumlular sabaha kadar evlerinin yatak odalarına kadar giren çamurlu sel sularını temizlemek zorunda kaldı.

  Dün 20.00 sıralarında başlayan sağanak 45 dakika sürdü. 15 dakikası çok şiddetli olan yağış özellikle turistik Kumbahçe semtinde etkili oldu. Gökçeler ve Yokuşbelen dağlarından gelen sel sularıyla Umurca, Dere ve Hamam Sokakları dereye dönüştü. 30'a yakın otel, motel, pansiyon, ev ve işyeri sular altında kaldı. Akşam saatlerinde otellerine dönmek isteyen turistlere sel suları geçit vermedi.

  Kumbahçe sahilindeki otel ve restoranların masa, sandalye ve şemsiyeleri denize sürüklendi, personel işyerlerinin malzemelerini denizden toplamak zorunda kaldı. Hamam Sokak'ta altı motosiklet sel sularıyla sürüklendi. Sular birçok evin yatak odasına kadar girdi. Kadınlar sabahın erken saatlerine kadar çamurlu sel sularını temizlemeye, eşyalarını kurtarmaya çalıştı.

  Bazı turistler otellerinden çıkamadı, dışarıda olanlar da yaklaşık üç saat otellerine dönemedi. Sağanak yağış sırasında jandarma, polis ve itfaiye ekipleri Kaymakam Abdullah Kalkan'ın talimatıyla alarma geçti, sabaha kadar seferber oldu. Vidanjörler sel suları dolan, ev, işyeri, cadde ve sokakların sularını boşalttı.

  Turistik tesis sahipleri isyan etti. Artemis Pansiyon işletmecisi Fatih Bekar “Her yağmur yağdığında turistlere rezil oluyoruz. Pansiyonu açtığımızdan bu yana 25-30 yıldır aynı rezaleti yaşıyoruz. Bir yandan yağmur yağsın diye dua ederken bir yandan bu rezilliği yaşıyoruz. Turizmin yılın 12 ayına yayılmaya çalışıldığı ilçede manzara böyle olmamalıydı” dedi.

  Kaymakam Abdullah Kalkan yeni sağanak ihtimali üzerine özellikle dere yataklarının bulunduğu sokak ve caddelere araçların konulmaması konusunda uyarılarda bulunduklarını belirterek “Bodrum dağlarından ve tepelerinden sadece üç-dört koldan gelen sel suları mazgalların ve rögarların tıkanmasına yol açtı. Can ve mal kaybı olmaması bizim için sevindirici. Güvenlik güçleri ve belediye ekiplerini 24 saat alarma geçirdik, sorun yaşanacağını sanmıyorum. Gemicilerin ve araç sahiplerinin duyarlı olmasını istedik” dedi.

  Meteoroloji yetkilileri, sağanak sırasında metrekareye 40 kilogram yağış düştüğünü söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı