Gündem Haberleri

  Böcek’ten casus çıkmadı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  18.09.2013 - 01:27 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinden sonra Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kemal Yurtnaç’ın odasında da böcek bulundu.

  Türkiye Gazetesi’nde dün yer alan olayda, savcılığın izniyle polis, ‘Casusluk’ ve ‘Özel hayat’ şüphesiyle geniş kapsamlı soruşturma başlattı. 2 kadın teknik takibe alındı, ancak şu ana kadar casusluk faaliyetiyle ilgili somut bir sonuca varılamadı. Böceğin özel hayatla ilgili olarak kullanıldığı şüphesi ağırlık kazanıyor. Yurtnaç, yaklaşık 1 yıl önce polise başvurarak dinlendiğinden şüphelendiğini belirtti. Bunun üzerine 10 Nisan Polis Merkezi’nden bir ekip Yurtnaç’ın makam odasında arama yaptı. Aramada biri televizyon vericisininBöcek’ten casus çıkmadı bulunduğu kutu içinde diğeri de masa altına yerleştirilmiş ‘böcek’ diye bilinen, 2 dinleme cihazı bulundu. Bunun üzerine binaya giden Bilişim ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri detaylı bir arama yaptı. Dosyayı ele alan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yurtnaç’ın da bilgisine başvurdu. Savcılığın izni ile Organize polisi, soruşturma başlattı. Şüphelenilen 2 kadın, savcılık ve mahkeme kararıyla teknik takibe alındı. Bu aşamada casusluk faaliyetiyle ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadı.

  Başkanlıktaki personel de takibe alındı. Söz konusu 2 kadına ait telefon görüşme dökümleri de incelendi. Şu ana kadar yurt dışı bağlantısına rastlanmazken, olayın özel hayata ilişkin olabileceği ağırlık kazanmaya başladı. Böcekler, incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Kayıtlar ve ses analizlerinin ardından polisin operasyon yapabileceği belirtildi. Yurtnaç polise verdiği bilgide, kendisine yönelik herhangi bir tehdit veya şantaj olmadığını söyledi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı ile Organize polisi, olayın basına nasıl sızdırıldığına ilişkin incelemeye başladı.

  AK Parti kısmı külliyen yalan

  YURTDIŞI Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlı ğı’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dinleme skandalına AK Parti’nin adının karıştırılmak istendiğini savundu. Bozdağ, dün soru üzerine, şunları söyledi: “‘AK Parti kurucuları ve AK Partililer arasında İran ajanları var, İran onları dinliyormuş’ vs. kısmı koca bir yalandan ibaret. Bu haberin bir kısmı doğru ama bir kısmı doğru değil. Doğru olan kısım, yaklaşık 1 yıl önce böyle bir dinleme hadisesi nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu ve soruşturma devam ediyor. İsmi geçen kişilerin AK Parti kurucusu olduğuna ilişkin kısmı külliyen yalandır. Şikayetçi YTB başkanıdır. Soruşturma gizli. Savcılık açıklama yapmadı, ancak kurumdan aldığımız bilgiler çerçevesinde bunun AK Parti ve AK Parti kurucuları ile hiçbir ilgi ve alakasının bulunmadığının altını çizmek isterim.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı