Gündem Haberleri

  Böcek şantaj-ihale çıktı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  21.09.2013 - 00:39 | Son Güncelleme:

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kemal Yurtnaç’ın odasında ‘böcek’ bulunmasıyla ilgili soruşturmada 3’ü kadın 12 kişi gözaltına alındı. Dinleme cihazlarının çıkar sağlamak, özel hayat tehdidiyle ihale almak için şantaj ve tehdit amaçlı yerleştirildiği belirlendi.

  BAŞBAKANLIĞA bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç’ın odasında yaklaşık 1 yıl önce 2 adet böcek bulundu. Savcılık talimatıyla Organize Polisi, casusluk, özel hayat, ihaleye fesat karıştırma ile şantaj ve tehditten soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında başkanlık makamına böcek yerleştirdiği anlaşılan İstanbul merkezli bir reklam şirketinin sahibi Azime D. (35) ile Fatma A. (33) takibe alındı. Savcılık ve mahkemeden alınan karar doğrultusunda kadınlarla ilgili teknik takip yapan polis, böceklerin çıkar sağlamak, özel hayat tehdidiyle ihale almak için şantaj ve tehdit amaçlı yerleştirdiğini belirledi.
  Gizli yürütülen soruşturmanın basında yer alması üzerine ise polis operasyonu erkene çekti. Organize polisi, Ankara, İstanbul ve Ardahan’da 22 adrese, dün şafak vakti eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda Ankara’da aralarında Azime D., Fatma A. ve İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ömer F. İ.’nin de bulunduğu 10 kişi, İstanbul’da Bayram D. ve Ardahan’da ise işadamı Mustafa G. gözaltına alındı. Polis, şüphelilerin ev ve işyerlerinde yaptığı aramalarda ise bilgisayarların imajını kopyaladı, bazı belgelere de el koydu.

  ALMANYA’YA GİDEMEDİ

  Aynı zamanda Alman vatandaşı da olan Azime D.’nin soruşturmanın sızmasının ardından dün için Almanya’ya uçak bileti aldığı anlaşıldı. Ancak saat 05.00’de gözaltına alındı. Azime D. ile Fatma A.’nın 5 yıl önce şirket kurarak AK Parti’ye yakın oldukları imajı verdikleri ve böylece bürokratlarla yakın ilişki kurdukları öğrenildi.
  Azime D. ile Fatma A.’nın Ankara’da bir işadamının evine de böcek yerleştirdikleri iddia edildi. Mağdur işadamı da Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne müşteki sıfatıyla ifade verdi ve şikâyetçi oldu. Azime D. ile Fatma A.’nın bazı bürokrat ve işadamlarını da dinlediği ortaya çıktı. Şüpheli kadınların, dinlemenin ardından bürokratları, işadamlarını tehdit ve şantajla korkutarak bazı ihaleleri lehlerine sonuçlandırmak istediği öğrenildi.
  Azime D. ile Fatma A.’nın Yurtnaç’ın odasına böcekleri üçlü priz içerisine yerleştirdikleri ortaya çıktı. Dinlenme cihazlarının içine yerleştirilen SIM kartlarından birisinin ise İran uyruklu bir kişiye ait olduğu kadınların bu yolla olaya casusluk süsü vermek istedikleri de ileri sürüldü. Böcek ve dinlenmeyle ilgili şu ana kadar ilgili somut hiç bir delile ulaşılmadı.

  ŞİRKETİMİZİ KARALADI

  Emniyette sorgulanan şüphelilerin ilk ifadelerinde, Başkan Kemal Yurtnaç’ı dinlediklerini itiraf ettiklerini öne sürüldü. Şüphelilerin, “Başkanın arkamızdan konuşup bizi kötülediğine ilişkin duyum aldık. Bizi niye karaladığını öğrenmek için dinlemek istedik” dedikleri iddia edildi. Azime D. ile Fatma A.’nın şantaj ve tehditle bazı reklam ve tanıtım ihalelerini aldığı da öne sürüldü.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı