Gündem Haberleri

  Böbrek de gitti tazminat da

  Nurettin KURT/ ANKARA
  29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hülya A.’nın iki kez evlendiği ve böbreğini bağışladığı kocasına açtığı boşanma davası sonuçlandı.

  Hâkim, kocasına “Senden nefret ediyorum, öküz” diyen kadını haksız bularak hem boşanma hem de tazminat talebini reddetti. Kadının ‘Böbreğimi geri istiyorum’ talebi ise hiç dikkate alınmadı.

  HÜRRİYET’in duyurduğu ilginç boşanma davası tarafların iki yıllık hukuk mücadelesinin ardından karara bağlandı. Ankara 9’uncu Aile Mahkemesi’nde görülen davada hâkim, içki içip kocasına hakaret eden davacı Hülya A.’yı ağır kusurlu bularak davasını reddetti. Hülya A. hem boşanamadı, hem tazminat alamadı hem de aylık olarak bağlanan 800 TL’lik “tedbir nafakası”ndan oldu. Hâkim gerekçeli kararında şunları vurguladı:

  ‘ÖKÜZ, ŞEREFSİZ’
  “Davacı Hülya A.’nın davranışlarının, kocasına böbreğini verdikten sonra değiştiğini, sürekli alkol aldığını, üçüncü şahısların yanında kocasına, ‘Öküz, gerizekâlı, senden nefret ediyorum, şerefsiz’ gibi ağır sözler sarf ettiğini; iki kez intihara kalkıştığını, sürekli olarak kocasına ‘Sana böbreğimi verdim, bana bir alyans bile almadın’ diyerek evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını, davacının eşine hakaretler etmesi nedeniyle ağır kusurlu olduğu, hiçkimsenin kendi kusurundan faydalanarak lehine karar elde edemeyeceği anlaşılmakla davacının davasının reddine karar verilmiştir.”

  ‘BÖBREK’E GİRİLMEDİ
  Çiftin ayrı evlerde yaşadığı ve A.A.’nın bu gelişme üzerine karısından boşanmak için ayrı bir dava açmaya hazırlandığı öğrenildi. Mahkeme Hülya A.’nın kocasından ‘böbreğini geri istemesi’ konusuna hiç girmedi. Taraf avukatları, mahkemenin böbreğin iadesiyle ilgili yetkili mahkeme olmadığı için hâkimin bu talebi değerlendirmeye almadığını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı