Gündem Haberleri

  Böbreğini vererek kendisini affettirdi

  Birsel SANCAR / İSTANBUL
  22.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arnavutluk’ta ailesini terk eden Vasso Mecaj, en son 4 yaşındayken gördüğü böbrek hastası oğlu Aleksander’la 40 yıl sonra İstanbul’da, hastanede buluştu. Aleksander Mecaj, vicdan azabını hafifletmek için kendisine böbreğini veren babasını affetti.

  ARNAVUTLUK’ta 40 yıl önce Vasso Mecaj’ın evini terk etmesiyle başlayan dram, Türkiye’de mutlu sonla bitti. Ailesiyle bugüne kadar hiç görüşmeyen 65 yaşındaki Vasso Mecaj, oğlu Aleksander’ın hayatının böbrek nakline bağlı olduğunu öğrenince ilk uçağa atlayıp Türkiye’ye geldi. Uçakta hiç görmediği kızıyla da görüşen Vasso Mecaj, "Oğluma böbreğimi vererek 40 yıllık vicdan azabımı biraz olsun hafiflettim" dedi. Oğlu Aleksander Mecaj ise, "O benim babam. Onu affederek hayatımda beyaz bir sayfa açtım" diye konuştu. Kendilerini terk eden babalarıyla, Arnavutluk’ta aynı şehirde yaşamaya devam ettiklerini söyleyen Aleksander Mecaj, "Buna rağmen hiç karşılaşmadık. Ben 12 yıl yatılı okula gittim. Annem bize hem annelik, hem babalık yaptı. Bunca yıl benim için babam yoktu" diye serzenişte bulundu.

  BABAMIN BÖBREĞİYLE YAŞIYORUM

  Hayatta kalabilmesi için acilen böbreğe ihtiyacı olduğunu babasının pazarda alışveriş yaparken öğrendiğini anlatan Aleksander Mecaj, "Kuzenimle babam pazarda karşılaşmış. Kuzenim, ’Oğlun ölüyor, senin haberin bile yok. Böbrek nakli olması gerekiyormuş, hiç değilse bir ara sor’ demiş. Babam bu sözlerden çok etkilenerek böbreğini vermek için karar almış" dedi. Tedavisi için Arnavutluk’tan İstanbul’a gelen Aleksander Mecaj, Memorial Hastanesi’nde 1.5 ay diyaliz makinesine girdi. Böbrek nakli için kız kardeşi Artemisa’nın dokusunun uyduğunu ifade eden Aleksander Mecaj, "Kız kardeşim babamın hastaneye geleceğini söyleyince hiç inanamadım. Babam ortaya çıkınca doktor, yaşlılardan nakli öncelikli olarak tercih ettiklerini söyledi. Babama da test yapılarak dokularının uyduğu saptandı ve nakil gerçekleşti. Artık babamın böbreğiyle yaşıyorum" diyerek sevincini dile getirdi.

  VİCDAN BORCUM VARDI

  Oğlu ve kızına tekrar kavuşmanın heyecanını anlatmakta güçlük çeken Vasso Mecaj, "Böbreğimin, oğlumun bedeninde çalıştığını öğrenince yüreğim ferahladı. Yıllarca vicdan azabı çektim, oğlum ve kızımın beni affetmelerinden ötürü çok mutluyum" dedi. Artemisa Mecaj ise babasıyla ilk kez İstanbul’a gelirken uçakta karşılaştıklarını belirterek, "Benim için de büyük bir sürpriz oldu. Kardeşimin hayatından daha önemli hiçbir şey yok. Her şey geçmişte kaldı, affetmek en güzeli" diye konuştu. Nakil ameliyatını gerçekleştiren Memorial Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ali Emin Aydın ise hastanın 17 yıldır böbrek yetmezliği çektiğini, 1.5 aylık diyaliz sürecinin ardından uygun böbrek bulunmasıyla kurtulduğunu söyledi. Prof. Aydın, "Hastamız Arnavutluk’ta diyaliz imkánı olmadığını belirterek Türkiye’de kalmak istedi. Bundan sonra sağlığına dikkat etmesi gerekiyor" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı