GeriGündem BM'nin Esad'ı sorgulamak istediği doğulandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM'nin Esad'ı sorgulamak istediği doğulandı

Suriye, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastını soruşturan BM Komisyonu'nun, Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşme talebinde bulunduğunu doğruladı.

Adının açıklanmasını istemeyen Suriyeli bir yetkili, BM Komisyonu'nun Suriye Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiği talepte, soruşturma çerçevesinde Esad ile birlikte Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ile de görüşülmek istendiğini söyledi.
Yetkili, Suriye'nin BM Komisyonu'nun isteğine vereceği yanıt hakkında bilgi vermedi.

BM Soruşturma Komisyonu'nun sözcüsü Nasra Hasan, Suriye'nin eski Devlet Başkanı Yardımcısı Abdülhalim Haddam'ın, “Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile üst düzey Suriye hükümeti yetkililerinin, geçen Şubat ayında bombalı suikastta öldürülen Hariri'yi tehdit ettiklerini” öne sürmesi üzerine, dün ikinci kez Beşşar Esad ve El Şara ile görüşme talebinde bulunduklarını açıklamıştı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, BM Soruşturma Komisyonu'nun geçen yıl Temmuz ayındaki görüşme talebini geri çevirmişti.

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri, 14 Şubat'ta düzenlenen bombalı saldırıda öldürülmüştü. Hariri suikastı, Lübnan'da Suriye karşıtı gösterilere yol açmış, uluslararası toplumun da baskısıyla Suriye Lübnan'daki askerlerini geçen yıl Nisan ayında geri çekmişti. Saldırıda rol oynadığı iddia edilen Suriye, iddiaları reddediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle