Gündem Haberleri

  BM'den Pakistan'a 860 ton yardım

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 20:33 | Son Güncelleme:

  Pakistan'daki depremzedelere yönelik yürütülen yardım çalışmaları konusunda bilgi veren BM basın merkezi, 3,3 milyon insanı evsiz bırakan Pakistan depreminin lojistik zorluklar açısından, uluslararası yardım kuruluşlarının bugüne kadar karşılaştığı en büyük felaket olduğunu kaydetti.

  Bölgede hava sıcaklıklarının dondurucu seviyeye düşmesi yüzünden binlerce depremzedenin donma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu duyuran BM, dağlık bölgelerden yürüyerek yardım merkezlerine ulaşabilen yaralı depremzedeler arasında çok sayıda kangren vakasına rastlandığını ifade etti.

  İskenderun Limanı'ndaki depolarda bulunan 860 ton yardım malzemesinin Türkiye'nin de yardımıyla NATO ve BMMYK tarafından Pakistan'daki depremzedelere ulaştırılacağını duyuran BM, BMMYK'ya bağlı üç kargo uçağının taşıdığı yardım malzemelerinin ise İslamabad'a ulaştığını kaydetti.

  BM, binlerce çadır taşıyan dördüncü bir uçağın ise yolda olduğunu belirtti.

  UNICEF İNSAN KAÇAKÇILARINDAN ENDİŞELİ

  Öte yandan, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), deprem bölgesindeki çocukların çeşitli istismarlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunarak, bölgedeki bütün depremzede çocukların insan kaçakçılığına karşı resmi ve sivil toplum kuruluşları tarafından bir an önce kayıtlarının tutulmasını istedi.

  UNICEF, deprem acılarının yaşandığı bölgede depremzede çocukların bazı art niyetli kişi veya grupların eline düşebileceği uyarısında bulunarak, hastane ya da yardım kamplarında bulunan çocukların güvenilir bir yakınlarına ulaşılıncaya kadar salıverilmemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

  (a.a.)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı