GeriGündem BM'de şemalı bomba dersi verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM'de şemalı bomba dersi verdi

BM'de şemalı bomba dersi verdi
refid:21573859-spot ilişkili resim dosyası

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler 67'nci Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada podyuma çıkardığı bomba şeması ile İran’ın nükleer programında geldiği kapasiteyi elindeki kırmızı kalemle işaretleyerek gösterdi.

Nükleer İran’a dur demek için sürenin çok çabuk dolduğunu belirten Netanyahu, İran’a yönelik yaptırımların yeterli olmadığını, uluslararası toplumun bir an önce İran’ın önüne bir kırmızı çizgi koyması gerektiğini söyledi.

BMGK podyumuna çıkardığı amatörce çizilmiş bomba şeması ve elindeki kırmızı kalemiyle  BM tarihinin unutulmayacak olaylardan biri olarak tarihe geçecek Netenyahu’nun konuşması ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın Irak Savaşı öncesinde Güvenlik Konseyi üyelerini ikna etmek için konuşması sırasında gösterdiği şarbon kutusunu hatırlattı.

Netanyahu’nun gösterdiği nükleer bomba üretme şemasında, alt bölümde bombanın ilk kademesi için gerekli olan yüzde 70 uranyum zenginleştirmesinin tamamlandığını, İran’ın yüzde 90’a ulaşabilmek için ikinci aşamaya başladığını belirtti. Bu aşama tamamlandığında gelinecek noktayı elindeki bomba şemasında yüzde 90’ın üzerini kırmızı kalemle çizerek gösteren Netanyahu, “İşte burada uluslararası toplum olarak kırmızı bir çizgi çizmemiz gerekiyor” dedi. İran’ın nükleer bomba üretmesinin El Kaide’nin eline nükleer bomba verilmesinden bir farkı olmayacağını söyleyen Netanyahu, İran’ı durdurmak için sürenin iyice geciktiğini, kırmızı çizgiyi bir an önce çizmek gerektiğini  söyledi.

Kırmızı çizgide ısrarcı olan Netanyahu’nun, ABD Başkanı Barack Obama’ya yönelik beklenenin aksine daha yumuşak bir ton ile “Başkan'ın bulunduğu pozisyonuna ülkemdeki herkes gibi ben de saygı duyuyorum” şeklindeki  ifadesi İsrail liderinin İran’a yönelik olası bir askeri operasyon için istediği kırmızı çizginin tarihi ABD Başkanlık seçimleri yüzünden 2013 başları hatta yaz ortaları olabileceği olarak yorumlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle