Gündem Haberleri

  BM'de Lübnan tasarısı görüşmeye başlandı

  A.A.
  06.08.2006 - 00:08 | Son Güncelleme:

  Daha önce TSİ ile 22.00'de başlayacağı belirtilen görüşmeler, yarım saat geç başladı.

  Görüşmeden önce basına bilgi veren Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Jean Marc de la Sabliere, karar tasarısının sahibi olarak Güvenlik Konseyine tasarıyı sunacaklarını ve Konsey üyelerinin tasarıyla ilgili görüşlerini dinleyeceklerini bildirdi.

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton ile birkaç gündür yoğun istişare trafiğinde bulunduklarını kaydeden Fransız büyükelçi, bu sabah bir anlaşmaya vardıklarını ve konuyla ilgili ortak bir yaklaşım benimsediklerini söyledi.

  Karar tasarısında öncelikle çatışmaların sona erdirilmesinin vurgulandığını belirten Sabliere, bundan iki tarafın da karadan, denizden ve havadan yaptıkları tüm saldırıların kastedildiğini vurguladı.

  Fransız Büyükelçi, tasarının kabul edilmesi durumunda Lübnan'da 700 bin yerinden olan insana yardımda bulunulacağı ve bu insanların evlerine dönmelerinin sağlanacağını dile getirdi.

  Sabliere, BM Güvenlik Konseyinin taraflar arasında kalıcı bir ateşkesin ve çözümün sağlanması konusunda sorumluluğu olduğunu ifade ederek, bunun sağlanabilmesi için tarafların tasarıda ortaya konan ilkelere uymaları gerektiğini belirtti.

  Fransa Daimi Temsilcisi, tarafların prensiplere uymaları durumunda bölgeye BM'den yetki alınarak yeni bir uluslararası gücün gönderileceğini söyledi.

  Sorular üzerine Sabliere, bu gücün yönergesinin ve kurulmasının ikinci bir Güvenlik Konseyi kararıyla belirleneceğini bildirdi. Sabliere, karar tasarının Lübnan halkı için “eşsiz bir fırsat” olduğuna işaret ederek, zor durumda olan Lübnan halkı için faydalı olacağını ifade etti.

  Fransız temsilci, tarafların onayı halinde ve kalıcı bir çözümün parçası olarak uluslararası gücün kurulması tartışmalarının 2-3 hafta içinde karara bağlanabileceğine işaret etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı