Gündem Haberleri

  BM'de Lübnan karar tasarısı ele alınıyor

  A.A.
  05.08.2006 - 22:09 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın BM Daimi Temsilciliği kaynaklarından elde edilen karar tasarısı metninde, Lübnan ve İsrail hükümetlerinin de onaylamaları halinde bölgeye yeni bir uluslararası barış gücünün gönderilmesi de öngörülüyor.

  Karar tasarısı, öncelikle bölgedeki şiddetin sona ermesi gerektiğini vurgularken, krize neden olan faktörlerden biri olarak İsrailli askerlerin kaçırılmasını gösteriyor ve askerlerin derhal koşulsuz olarak serbest bırakılması gerektiğini belirtiyor.

  Metinde, taraflar arasındaki çatışmaların derhal sona erdirilmesi gerektiği belirtilerek, Hizbullah'ın saldırılarına ve İsrail'in askeri operasyonlarına derhal son verilmesi çağrısında bulunuluyor.

  Tasarıda, Lübnan ve İsrail arasında sınır oluşturan “Mavi Hattın” iki tarafça da çiğnenmemesi gerektiği ifade edilerek, BM Güvenlik Konseyi'nin Lübnan'ın uluslararası toplumca kabul görmüş sınırlarıyla birlikte toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi bağımsızlığına tam destek verdiği vurgulanıyor. Ayrıca uluslararası toplum Lübnan'a her yönden destek vermeye çağırılıyor.

  TASARIYA GÖRE ATEŞKES ŞARTLARI...

  Tasarıda, İsrail ve Lübnan, kalıcı bir ateşkese ve uzun dönemli bir çözüme varmaya çağrılırken, bunun sağlanabilmesi için bazı ilkelere uyulması gerektiği de belirtiliyor.

  Bu ilkelere göre, taraflar İsrail ve Lübnan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne ve iki ülke arasında sınır oluşturan Mavi Hata tam olarak saygı göstermek zorundalar. İkinci olarak Lübnan'ın uluslararası sınırlarının tartışmalı ya da belirsiz olduğu bölgeler (Şebaa bölgesi dahil) yeniden çizilmeli ve bölgede yeniden çatışmaların başlamasını önlemek için güvenlik ayarlamalı yapılmalı.

  Bir başka önemli madde, daha önce imzalanan ikili ve uluslararası anlaşmalara uyularak Lübnan'da silahlı olan bütün grupların silahsızlanmaları ve böylece bölgede Lübnan devletinin otoritesinin sağlanması.

  Ateşkesin şartları arasında, Lübnan hükümetinin yetkisi dışında ülkeye hiçbir silah satışının yapılmaması için uluslararası bir ambargo uygulanması da geliyor.

  Tasarıda ayrıca, İsrail'de bulunan Lübnanlı mahkumlarla ilgili sorunun da çözülmesi gerektiği belirtiliyor.
  Bölgeye uluslararası bir gücün gönderilmesi öngörülürken, Lübnan'ın diğer tüm yabancı silahlı gruplardan temizlenmesi gerektiği vurgulanıyor.

  Ayrıca İsrail'in elinde bulunan, bölgedeki kara mayınlarının yerlerini gösteren haritaların BM'ye verilmesi gerektiği de belirtiliyor.

  TASARI, ÇOKULUSLU GÜCÜN KURULMASINI DA ÖNGÖRÜYOR

  Karar tasarısında, Lübnan silahlı kuvvetlerini bölgede barışçıl bir ortamın sağlanması konusunda desteklemek ve kalıcı bir ateşkesin ve çözümün şartlarının uygulanmasına katkıda bulunmak için BM'den yetki alınarak (başka bir BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde) uluslararası bir gücün oluşturulması da teklif ediliyor.

  Tasarıya göre, bunun için öncelikle Lübnan ve İsrail hükümetlerinin kalıcı bir çözümün siyasi çerçevesi konusunda anlaşmaları ve oluşturulacak güce onay vermeleri gerekiyor.

  Tasarıda, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'dan da Lübnan'ın tartışmalı ve belirsiz sınırlarının belirlenmesi amacıyla uluslararası aktörlerle temasa geçerek çözüm önerileri üretmesi ve bu önerileri BM Güvenlik Konseyi'ne 30 gün içinde iletmesi bekleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı