Gündem Haberleri

  BM'de gündem Suriye

  Hürriyet Haber
  26.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Obama, BM’deki konuşmasında “Gelecek, halkını katleden bir diktatöre ait olmamalı” diyen Obama, muhalefete baskı uygulamakta ısrar etmesi durumunda Suriye rejiminin “yaptırımlara maruz kalması gerektiğini” kaydetti.

  Obama, son dönemde meydana gelen Amerikan karşıtı şiddet olaylarına rağmen “Arap Baharı”nın “bir ilerleme” olduğunu belirtti. Barack Obama, “Türkiye’den Güney Kore’ye birçok ulusun zenginleşirken insan haklarına saygı duymayı başardılar” şeklinde konuştu.
  Obama kasımdaki seçimler öncesi yaptığı son uluslararası konuşmada son olarak, ABD olarak İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

  Davutoğlu’dan Ban’a:Siz de özür dilemeyin

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 67. dönem toplantıları çerçevesinde temaslarda bulundu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşen Davutoğlu, Suriye konusunda Güvenlik Konseyi’nde yaşanan veto krizini şikayet etti. “BM ve uluslararası sistem Suriye sınavını kaybetmek üzere” diyen Davutoğlu, “BM Güvenlik Konseyi hala bu konuda tek bir bağlayıcı karar çıkaramamışsa o zaman BM niye var? Yani, dünya istikrardayken zaten BM’ye ihtiyaç yok ki, herkes normal faaliyetini yürütür, BM bugünler için var” şeklinde konuştu. Razi CANİKLİGİL/NEW YORK

  Ahmedinejad yine şova erken başladı

  İRAN Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM Genel Kurulu için geldiği New York’ta düzenlediği basın toplantısı ve verdiği mülakatlarda her seneki bilindik üslubunu sergiledi. Ahmedinejad, İsrail’i haritadan silme meselesini tekrarlayarak, “Biz ‘silmek’ten bahsederken, işgalin silineceğinden bahsediyoruz. Savaş arayışçılığının silinmesi, kadın ve çocuk katliamlarının kökünden sökülmesi için. Yol, Filistinlilerin kendi kendilerini yönetme hakkını tanımaktır” dedi. Suriye krizine rağmen Türkiye’nin İran için bir “ortak” olduğunu ifade eden Ahmedinejad, CNN’de ise yine eşcinsellere çattı: “Pardon ama doğum yapan eşcinsel var mı? Eşcinsellik üremeyi engelliyor. Bu konuda halka eğitim verilmeli.” Tolga TANIŞ


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı