GeriGündem BM ve AB'ye iletildi: Türkiye’ye göçe izin yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM ve AB'ye iletildi: Türkiye’ye göçe izin yok

BM ve AB'ye iletildi: Türkiye’ye göçe izin yok

İdlib’de muhaliflere ve cihatçı teröristlere yönelik Rusya ve Esad rejiminin harekâtı sürüyor. Bununla birlikte İdlib merkezinde tedirginlik büyürken kaçışlar da başladı. Bu duruma karşı hazırlıklarına hız veren Türkiye, topraklarına yeni bir göç dalgasına izin verilmeyeceğini BM, AB ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına iletti.

TÜRKİYE, Rusya ve Suriye’nin havadan ve karadan muhaliflere ait cephe hatlarını bombalayarak güneyde üç koldan kuşatma altına aldığı İdlib’den kitlesel göç hareketine karşı hazırlıklarını hızlandırdı. Türkiye topraklarına yeni bir göç dalgasına izin verilmeyeceği, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına iletildi.

İhtiyaç halinde sınırın Suriye tarafında kurulacak kamplar için daha önce altyapısı hazırlanmış alanların kullanılması planlanıyor. Afrin’e yapılan Zeytin Dalı harekâtı sonrasında oluşabilecek göç hareketi nedeniyle altyapısı hazırlanan, Atme ve Azez bölgelerinde kısa süre içinde geçici kampların kurulabileceği belirtildi.

SINIRA ASKERİ SET

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de sınır hattına yaptığı askeri personel ve araç takviyesiyle göç dalgasının Türkiye toprakları içine sokulmayacağı mesajını veriyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinden sınır hattına takviyeler dün de devam etti. Tanklar, değişik tür paletli araçlar ve zırhlı personel taşıyıcılar Hatay’daki sınır hattına konuşlanmayı sürdürdü.

FONLAR KULLANILACAK

Ankara, kitlesel göç durumunda başta AB olmak üzere uluslararası toplumdan gelmiş az miktardaki yardım fonlarından da yararlanmayı düşünüyor. Olası kitlesel göç dalgasına karşı Türk Kızılayı’nın Hatay’daki toplama deposuna da ihtiyaç duyulacak çadır, battaniye, değişik tür gıda ve hijyen malzemesi takviyesi yapılıyor. Türk Kızılayı, İdlib kırsalında irili ufaklı çok sayıda kampta yaklaşık 30 bin kişiye insani yardım sağlıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle