Gündem Haberleri

  BM üyelerine Kudüs çağrısı

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  19.12.2017 - 21:17 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BMGK’ye sunulan Kudüs tasarısını veto eden ABD’ye tepki göstererek, “Genel Kurul’da 3’te 2’lik destek, BM Güvenlik Konseyi’ndeki kararın adeta reddi anlamına gelecektir. BM üyesi ülkeleri Kudüs’ün statüsüne sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

  Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı’yla ortak basın toplantısında şöyle konuştu:

  İSLAM ÜLKELERİ KENETLENMELİ

  “İSLAM dünyasının birliğine, beraberliğine, dayanışmasına en fazla ihtiyaç hissettiğimiz günlerden geçiyoruz. Bu dönemde İslam ülkelerinin aralarındaki yapay sorunlarını bir tarafa bırakarak yek vücut olmaları, birbirlerine kenetlenmeleri gerekiyor. Cumhurbaşkanı Guelleh’in bu ziyaretini İslam ülkeleri arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesi açısından önemsiyorum.

  GENEL KURUL’A TAŞIYACAĞIZ

  Kudüs meselesi Birleşmiş Milletler (BM)zeminine taşındı. Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirecek tehlikeli hamleyi önleme amacıyla BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısı maalesef ABD’nin vetosuna takıldı. Karar tasarısının diğer 14 ülkenin tamamı tarafından desteklenmiş olması önemli ve manidardır. İnşallah bu tasarıyı BM Genel Kurulu’na taşıyacağız. Uluslararası toplumun Genel Kurul’da adalet, hakkaniyet ve barıştan yana güçlü tavır sergileyeceğine inanıyorum. Genel Kurul’da 3’te 2’lik bir destek aslında BM Güvenlik Konseyi’ndeki bu kararın adeta reddi anlamına gelecektir. Buradan bir kez daha BM üyesi tüm ülkeleri Kudüs’ün tarihi statüsüne sahip çıkmaya davet ediyorum.

  TÜRK ÖZEL EKONOMİK BÖLGESİ

  İkili ilişkilerimizi ele alırken ticari ve ekonomik ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Bu çerçevede Türk Özel Ekonomik Bölgesi’ne önem atfettiğimizi belirtmek isterim. Türk Özel Ekonomik Bölgesi’nin sadece Cibuti ile değil aynı zamanda bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkilerimizi farklı boyuta taşıyacağına inanıyorum, orada 5 bin dönümlük bir arazinin tahsisinin yapılıyor olması inanıyorum ki bizim müteşebbislerimizin orada yatırımcı rolünü üstlenmek suretiyle aramızda güçlü bağların kurulmasına vesile olacak. Sayın Cumhurbaşkanı işadamlarıyla bir araya gelecek. Biz de işadamlarını Cibuti’ye yatırım yapmaları için teşvik ediyoruz.”

  BM üyelerine Kudüs çağrısı

  GUELLEH: YANINIZDA OLACAĞIZ

  Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh de Erdoğan’a yönelik olarak şunları söyledi: “Sizi tebrik etmek istiyorum. Sadece Kudüs konusunda gösterdiğiniz liderlikten dolayı değil, İslam İşbirliği Teşkilatı’na Olağanüstü Zirve çağrısı yapmanızdan dolayı da teşekkür ediyorum. Gerçekten de bu zirvenin sonuçlarını memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’yi yeni bir istikrar ve refah dönemine geçirdiniz ve bunu da tüm istikrarsızlaştırma çabalarına rağmen gerçekleştirdiniz. Burada liderliğinizi tebrik etmek istiyorum. İnsanlığın tamamı için yaptıklarınızdan dolayı da sizin her zaman yanınızda olacağız.”

  TÖRENLE KARŞILADI

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh’i Cumhurbaşkanlığı’nda törenle karşıladı. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasından sonra konuk Cumhurbaşkanı Guelleh, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe selamladı. İki Cumhurbaşkanı, merdivenlerde gazetecilere poz verdi. Karşılama töreninde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da hazır bulundu. (Rıza ÖZEL/ANKARA)

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı