Gündem Haberleri

  BM: Türkiye ve Romanya kuş gribine karşı etkin önlem aldı

  ANKARA (A.A)
  14.10.2005 - 14:35 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Türkiye ve Romanya'nın kuş gribi hastalığına etkin şekilde müdahale etmesinden ötürü, Asya'da geçmiş yıllardaki gibi büyük bir salgın beklenmediğini bildirdi.

  /images/100/0x0/55eb3191f018fbb8f8b169dfMerkezi Roma'da bulunan FAO'nun Hayvan Üretimi ve Sağlığı Direktörü Dr. Samuel Jutzi, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Romanya'nın kuş gribi hastalığının kontrol altına alınması için çabuk ve etkin şekilde harekete geçtiklerini, bu nedenle Asya'da önceki yıllardaki gibi büyük bir salgın beklemediklerini belirtti.
    
  Virüsün bir sonraki durağının büyük olasılıkla Türkiye'nin komşuları ve Afrika ülkeleri olacağını söyleyen Jutzi, çünkü virüsü taşıdığına inanılan göçmen kuş sürülerinin kış nedeniyle güneye doğru hareket ettiklerini kaydetti.
    
  Jutzi, bunun bir hayvan hastalığı ve hayvan sağlığı sorunu olduğunu söylemeye devam edeceklerini belirterek, amaçlarının insan sağlığını tehdit etmesine engel olmak olduğunu ifade etti.
    
  Bu virüsün mutasyona uğrayarak insan sağlığına tehdit oluşturmasına engel olmak için en iyi yolun, hayvanlarda kontrol ve yayılmasını önlemek olduğunu vurgulayan Jutzi, bunun için BM'nin 2 yıl önce istediği 175 milyon dolarlık kaynağa karşın üye ülkelerin sadece 30 milyon dolar sağladıklarının altını çizdi.
    
  FAO yetkilisi, virüsün kontrol altına alınması için topladıkları mali kaynağın, birçok ülkenin ilaç stoklama için ayırdıkları parayla karşılaştırıldığında komik olduğunu belirterek, “Uluslararası toplum, sadece salgına hazırlığa yatırımdan çok salgının önlenmesine yönelik yatırım yapmalı” diye konuştu.

  AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR
    
  AB dışişleri bakanlarının, kuş gribini görüşmek üzere salı günü Lüksemburg'da olağanüstü toplanacakları bildirildi. Diplomatlar, AB dönem başkanı İngiltere'nin, üye ülkelerin büyükelçilerini toplarıyla ilgili olarak bilgilendireceğini söylediler.
    
  Toplantıda ayrıca, dünya ticaret görüşmelerinin ele alınacağı bildirildi.

  ABD, ALDIĞI ÖNLEMLERDEN EMİN
    
  Türkiye'de H5N1 tipi kuş gribinin ortaya çıkmasının ardından, ABD, aldığı koruma önlemlerinden emin olduğunu açıkladı.  ABD Tarım Bakanlığı sözcüsü Madelaine Fletcher, “ABD'de kuş gribi salgını riskini ortadan kaldırmak üzere yıllardır çok sayıda önlem alındığını” belirtti.
    
  Alınan bu ciddi ticari kısıtlamalar ve yaptırımlar çerçevesinde, Türkiye'nin ABD'ye, hatta Meksika ve Kanada'ya en az iki senedir canlı tavuk ya da tavuk eti ihraç etmediğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı