Gündem Haberleri

  BM’nin Lübnan kararı uygulansın

  Uğur ERGAN / ANKARA
  23.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnan’a asker gönderilmesinin tartışıldığı MGK’dan sonra yayınlanan bildiride, kalıcı barış için ’askeri önlemlerin’ hızlandırılması gerektiği belirtildi. Hükümet ile askeri kanat insanı yardımların devamı konusunda görüş birliğine vardı. Lübnan için düşünülen asker sayısının 800-1200 arasında olduğu da öğrenildi. Ayrıca BM’nin Lübnan kararının tümüyle uygulanması istendi.

  MİLLİ Güvenlik Kurulu (MGK) dünkü toplantısında, Lübnan’a asker gönderilmesi planını ele aldı. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride Lübnan için "askeri önlemler"in görüşüldüğü belirtilirken, kalıcı barış için "askeri önlemlerin yanısıra diplomatik çabalara" da hız verilmesi istendi. Hükümet ve askeri kanat insani yardımın devamı konusunda da görüş birliğine vardı.

  ASKERİ SENARYOLAR

  Çankaya Köşkü’de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında yapılan toplantıda Lübnan için "askeri önlemler" ele alınırken, BM Barış Gücü’ne Türk askerinin gönderilmesiyle ilgili sivil ve askeri kanat değerlendirmelerde bulundu. Bu çerçevede askerler her türlü olaslığı dikkate alarak yaptıkları hazırlıkları anlatırken, karar alınması durumunda asker sayısının 800 ile 1200 arasında değişebileceği yönünde görüşlerin dile getirildiği öğrenildi. Ancak hükümet ve asker kanat BM Barış Gücü’nün görev tanımına açıklık getirmesi konusunda mutabık kaldı. Her iki taraf, Türk askerinin Lübnan’da muharip güç olmayacağını bir kez daha vurguladı.

  ZİYARETLERE DESTEK

  MGK, "diplomatik çabaların" önemine de atıfta bulunarak, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Lübnan ve İsrail’e yaptığı ziyaretlerle, bugün Suriye’ye gidecek olmasına destek çıktı. MGK bildirisinde Lübnan bölümü şöyle yer aldı:

  "Orta Doğu’daki son gelişmeler ile bunların Türkiye ve bölge bakımından yansımaları değerlendirilmiş, 1701 sayılı BMGK kararı ve çatışmaların durdurulmasından duyulan memnuniyet belirtilmiş, kararın tümüyle uygulanmasının önemi ve askeri önlemlerin yanı sıra bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisi için diplomatik çabaların hızlandırılmasının gerekliliği vurgulanmış, tarafları barış yolunda cesaretlendirmenin ve sorunları görüşmeler yoluyla çözmeye özendirmenin önemi ile Filistin ve Lübnan’a yönelik insani yardımlarımızın sürdürüleceği ifade edilmiştir."

  KARARLI MÜCADELE

  MGK’da iç ve dış güvenlik önlemleri gündemi altında PKK terörü, Irak ve diğer bölgesel gelişmeler de masaya yatırıldı. MGK bildirisinde, "Terörist faaliyetlere karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği" teyit edildi.

  KARADENİZ GÜVENLİĞİ

  MGK’da, ABD’nin daha önce gündeme getirdiği ancak sonradan vazgeçtiği, özellikle nükleer kaçakcılığı önlemek için Karadeniz’e donanmasından bazı unsurları yerleştirmesi de ele alındı. Bu konu bildiriye, "Karadeniz güvenliğine ilişkin ülkemiz tarafından izlenmekte olan politika ile bu konuda Türkiye tarafından ortaya konulan girişimler, bölgede yaşanan gelişmeler paralelinde değerlendirilmiştir" ifadesiyle yansıdı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı