Gündem Haberleri

  BM İnsan Hakları Konseyi'nden Suriye'ye kınama

  AA
  06.07.2012 - 17:51 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Suriyeli yetkililerin şiddet eylemlerini, devam eden katliamlarını ve sivilleri ayrım gözetmeksizin hedef almalarını "güçlü bir şekilde" kınadı. Türkiye ve ABD tarafından sunulan tasarı, Rusya, Çin ve Küba'nın ret oyuna rağmen geçti.

  BM İnsan Hakları Konseyi'nin 20'nci oturumuna sunulan "Suriye'de İnsan Hakları Durumu" konulu karar tasarısı; 47 üyenin oyuna sunuldu.

  Tasarı Rusya, Çin ve Küba'nın ret oyuna karşı 41 olumlu oyla kabul edildi.

  Kararda, Suriyeli yetkililerin yaygın, sistematik ve geniş çaplı insan hakları ihlalleri, şiddet eylemleri, devam eden katliamları ve sivilleri ayrım gözetmeksizin hedef almaları ile Suriye'deki hükümet kontrolünde bulunan Şebiha milislerinin yaptığı insan hakları ihlalleri ve suçları şiddetli bir şekilde kınandı.

  Konsey kararında, Suriye'deki "yargısız infazlar, protestocuların, insan hakları savunucularının ve gazetecilerin öldürülmesi, kötü muameleye maruz bırakılması, keyfi gözaltılar, insanların zorla kaybedilmesi, tıbbi tedaviye erişimin engellenmesi, işkence ve kötü muamele" de kınanırken, özellikle çocukların, cinsel şiddet de dahil, keyfi yakalama, gözaltı, işkence ve kötü muameleye tabi tutulduğuna ve öldürüldüğüne dikkat çekildi.

  Kararda, Suriyeli yetkililerin keyfi olarak gözaltına alınan tüm kişileri serbest bırakması ve özellikle, işkence yapıldığı iddia edilen bütün gözaltı merkezlerine bağımsız insan hakları gözlemcilerinin erişiminin derhal sağlanması istendi.

  Suriye yönetiminden Suriye'nin tüm bölgelerine insani yardım örgütlerinin engelsiz, güvenli, hızlı ve tam ulaşımını sağlaması da dahil olmak üzere, insani müdahale planını uygulamasını talep eden kararda, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere ilgili tüm BM kuruluşları, Suriyeli mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan ülkelere desteğini sürdürmeye çağrıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı