Gündem Haberleri

  BM Güvenlik Konseyi anlaştı

  Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)
  27.09.2013 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa (P5), Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusundaki Konsey karar tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı. Rus tarafının uzun süredir direndiği tasarı ABD, Fransa ve İngiltere tarafından destekleniyordu.

  İngiltere'nin BM Daimi Büyükelçisi Mark L. Grant, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusunda Rusya ile anlaşma sağlandığını duyurdu.

  Grant, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, P5 ülkelerinin Suriye'nin kimyasal silahlarını imhasına yönelik bağlayıcı ve zorlayıcı bir karar tasarısı konusunda anlaştığını belirtti.

  Grant ayrıca üzerinde anlaşma sağlanan taslağın Konsey'in geçici 10 üyesine de önümüzdeki Salı günü sunulacağını aktardı.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da gazetecilere yaptığı açıklamada temel konularda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Lavrov, gazetecilere yaptığı kısa açıklamada yalnızca bazı detayların kaldığını ve onların üzerinde de çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı