Gündem Haberleri

  BM gözlemcileri katliam köyünde

  Hürriyet Planet
  14.07.2012 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS) Heyeti, 200'den fazla kişinin öldürüldüğü iddia edilen Tiramsa beldesine girdi.

  BM sözcüsü Sausan Ghosheh, 11 araçtan oluşan gözlemci konvoyunun Hama kenti yakınındaki Tiramsa beldesine giriş yaptığını açıkladı.

  Katliama ilişkin bilgi almak ve gözlem yapmak isteyen ekibin, belde sakinleriyle görüştüğü ve bombalanan yerleri gezdiği bildirildi.

  Tiramsa'da dün sabaha karşı Suriye ordusu tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırılarda çoğu sivil 200'den fazla kişinin öldürüldüğü öne sürülmüştü.

  TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

  Uluslararası kamuoyunda katliama yönelik tepkiler de büyüyor.

  AA'nın haberine göre, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, açıklamasında, Suriye yönetiminin top ve helikopterler dahil ağır silahlarla gerçekleştirdiği katliamla Annan Planı kapsamındaki yükümlülüklerini bariz şekilde ihlal ettiğini belirtti.

  Katliamı "en sert şekilde" kınayan Ashton, Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin olay bölgesine girmeleri için derhal izin verilmesini ve bu "iğrenç saldırının hesabını verebilmeleri için sorumluların tespit edilmesini" istedi.

  "İĞRENÇ SALDIRI"

  Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de katliam için, "Sivillere karşı işlenen bu vahşi ve iğrenç katliamı şiddet ile kınıyoruz" dedi.

  Genel Sekreter El Arabi, Arap Birliği'nin resmi internet sitesinde yayımladığı bildiride, olayın sorumlusunun Suriye hükümeti olduğunu belirterek, "Sivillere karşı gerçekleşen bu iğrenç saldırıda tank, top ve helikopter gibi ağır silahların kullanıldığı teyit edilmiştir" ifadesine yer verdi.

  Genel Sekreter Arabi, akan kanın durması için Annan Planı'nın  uygulanması, Suriye halkının talepleri doğrultusunda demokratik bir geçiş  sürecinin başlaması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Suriye rejimini bağlayıcı bir karar almasından başka çare olmadığı görüşünü dile getirdi.

  Benimsenecek hareket tarzının, Suriyeli sivilleri koruma ve söz konusu  katliamın sorumlularının bulunarak yargılanmasını sağlamaya yönelik olması  gerektiğini vurgulayan Arabi, "Sivillere karşı işlenen bu vahşi ve iğrenç  katliamı şiddet ile kınıyoruz" ifadesini kullandı.

  RUSYA DA KINADI

  Rusya da Hama'da meydana gelen katliamı kınadığını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Hama'da sivil  insanların öldürüldüğünü belirtirken, "Bu vahşeti kınıyoruz ve daima Suriye halkının yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz" dedi.

  Lukaşeviç, olayın aydınlatılması için soruşturma başlatılmasını gerektiğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı