Gündem Haberleri

  BM eleman alıyor

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 16:38 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, BM`nin bütçesini geçen sekiz yıldır ilk kez 92 milyon dolar artırıp 2002-2003 dönemi için 2 milyar 625 milyon dolara çıkarttı.
  Yeni bütçedeki artışla, sadece BM Barışgücü Bölümü`nde 100 yeni kadro eklenecek, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise bu bölüm için 250 yeni kadro istemişti.

  Barışgücü Bölümü programlarının yürütülmesi için bu bölüm genişletilirken, diğer bazı programlarda kesintiye gidildi, diğer alanlarda da küçük oranlı artışlar yapıldı.

  BM Genel Sekreteri`nin Afganistan özel temsilcisi Bakhdar Brahimi başkanlığındaki uzman kurulun Ağustos 2000`de tamamladığı rapora göre,Barışgücü Bölümü tecrübesiz personel, kaotik planlama ve yetersiz kaynaklardan muzdarip.BM`nin barışgücü operasyonlarının modernizasyonu ve profesyonelleştirilmesi için savunma bakanlığı denkliğine getirilip, silahlı kuvvetlerin dünyadaki krizlerde ilgili yerlerde süratle konuşlanabilmesi isteniyor. 

  Dünyanın heryerindeki BM Barışgücü operasyonlarında halen 47 bin asker, polis yetkilisi ve gözlemci görev yapıyor.

  BM bütçesinde artışla tahsis edilecek yeni kadrolar, çeşitli ülkelerdeki ayrı ayrı barışgücü misyonları yerine, BM idari yapısının parçası olacak. Ülkelerdeki barışgücü operasyonları ayrı bir BM bütçesinden fonlanıyor.

  ABD başta olmak üzere, zengin üye ülkeler, BM`e maliyetleri kısması ve verimliliği, etkinliği artırması, bütçesini artırmaması yolunda baskı yapıyorlardı. ABD`nin baskılarıyla, BM`nin finansmanında 20 yılı aşkın süredir ilk kez Aralık 2000`de esaslı düzeltme yapılarak, ABD`nin katkı payları azaltıldı ve ekonomik iyileşme kaydeden kalkınmakta olan ülkelerin katkı payları artırıldı. Bu nedenle, Afganistan`ın yeniden inşasından, AIDS ve terörizmle mücadeleye kadar değişik konularda önemli rol oynaması istenen BM`nin bütçesinin artırılması yeniden destekleniyor. BM Genel Sekreteri Annanve BM Genel Kurulu`nun Güney Koreli başkanı Han Seung-soo, BM`nin bütçesinin artırılmasını istedi.

    
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı