Gündem Haberleri

  BM: Dünyada idam cezası sayısı azaldı

  NEW YORK (A.A)
  19.10.2005 - 08:21 | Son Güncelleme:

  Dünyada idam cezası sayısında azalma olduğu açıklandı.

  BM tarafından yayımlanan raporda, Çin gibi bazı ülkelerde uygulanmasına rağmen, idam cezasının dünya çapında azalma eğiliminde olduğuna dikkat çekildi. Raporda, idam cezası uygulamayan 139 ülkenin dışında kalan ülkelerden 57'sinin cezayı tamamen kaldırma eğiliminde olduğu, geçen yıl sadece 25 ülkede cezanın infazının uygulandığı belirtildi.
  BM, 2002 yılında 34 ülkenin, 2003 yılında ise 30 ülkenin idam cezası infaz ettiğini, bu rakamların bir düşüş eğilimine işaret ettiğini, bunun da sevindirici bir gelişme olduğunu duyurdu.

  Dünyada geçen yıl 5523 kişinin idam edildiğinin belirtildiği raporda, bu infazların yaklaşık 5 bininin Çin'de, 197'sinin İran'da, 82'sinin ise Vietnam'da yapıldığını, bu ülkeleri Kuzey Kore, Özbekistan ve Suudi Arabistan'ın takip ettiği bildirildi,

  Bazı eyaletlerinde idam cezası uygulanan ve tüm Amerika kıtasında bu cezanın uygulandığı tek ülke olan ABD'de ise geçen yıl 59 kişinin idam edildiği, ancak bu ülkede de geçen yıllara nazaran daha az infaz yapıldığı kaydedildi. Afrika kıtasında geçen yıl sadece 9 idam cezası infaz edildiğine dikkatin çekildiği rapor, Avrupa'da idam cezasının uygulandığı tek ülkenin Beyaz Rusya olduğuna işaret edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı