Gündem Haberleri

  BM: Diplomatik çabalar sürmeli

  A.A.
  18.10.2007 - 21:57 | Son Güncelleme:

  Montas basın toplantısında yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'ya karşı mücadele kapsamında TBMM'de kabul edilen tezkereyle ilgili bir soru üzerine, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Türk parlamentosu tarafından alınan kararın, Türk ordusuna Irak'ta sınır ötesi operasyon düzenlemesine olanak verdiğinin farkında olduğunu söyledi.

  Montas, TBMM'nin kararıyla ilgili Genel Sekreter'in neden yazılı bir açıklama yapmadığının sorulması üzerine ise "Bu bir parlamento tarafından alınan karardır, ortada bir uygulama yok. Sınır bölgesinde herhangi bir karşı karşıya gelmenin olmaması için diplomatik çabalar devam ediyor. Diplomatik çabalar sürmeli" diye konuştu.

  "Genel Sekreter herhangi bir şekilde gerilimin artmasının bölgeye istikrar getirmek için BM'nin çabaları dahil harcanan tüm uluslararası çabaları zorlaştıracağına inanmaktadır” diyen Montas şöyle devam etti:

  "Ancak, Genel Sekreter aynı şekilde, Irak Hükümetini ve kuzey Irak'taki bölgesel yönetimi, Irak topraklarının PKK tarafından Türkiye'ye karşı sınır ötesi saldırılarda kullanılmaması için kararlı önlemler alması konusunda cesaretlendirmektedir."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı