GeriGündem BM’den altın şeref madalyası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM’den altın şeref madalyası

Birleşmiş Milletler, dünyaca ünlü Türk bilim adamı, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Türkkaya Ataöv’e, ‘Altın Şeref madalyası’ vermeyi kararlaştırdı. Ataöv, ödüle BM Uluslararası İlerleme Örgütünü’nün küresel demokrasi ve ulus devletler arasındaki eşitlik hedeflerine yönelik dünyanın çeşitli dillerindeki yayınları ve dünya çapındaki etkili eylemleri nedeniyle layık görüldü.

Ataöv, uluslararası Altın Madalya Ödülü’nü alan 17’nci kişi oldu. Ataöv’e ödülü, Uluslararası İlerleme Örgütü başkanının da katılımıyla BM’nin merkezlerinden Viyana, Cenevre’de veya Ataöv isterse İstanbul’da verilecek.

Ataöv, ulus devletlerin eşitliği için büyük devletlerin, başta BM olmak üzere, dünyadaki hegemonyalarının son bulması gerektiği görüşünü savunuyor. Ataöv, dünya barışı için uluslararası hukukun üstünlüğü ve egemenliğinin tartışmasız hakim kılınması için BM anlaşmasının günümüz koşullarına göre değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Ataöv, şunları söyledi:

‘BM Güvenlik Konseyi’nde en azından beş devletin veto yetkisi öncelikle kaldırılmalı. Hatta Güvenlik Konseyi’nin bir organ olarak varlığına son verilmeli. Bundan böyle Güvenlik Konseyi’nin geçici mahkemeler kurması uygulamasından da vazgeçilmeli. Bunun yerine işlemekte olan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne bütün devletlerin katılması ve kararlarına uyması sağlanmalı. ABD, Irak’ta ve Yugoslavya’da, ‘Sen benim personelimi yargılayamazsın’ diyebiliyor. Bu ayrıcalığa Başkan Bush da dahil. Bunlar dünya adaleti ve barışına gölge düşüren hususlar. Böyle dünya adaleti olur mu? Dünyaya kalıcı barış gelebilir mi?’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle