GeriGündem BM, barış gücü tasarısını onayladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM, barış gücü tasarısını onayladı

BM Güvenlik Konseyi, Afganistan`ın başkenti Kabil ve çevresinde, asayiş ve güvenliği sağlamakla görevlendirilecek uluslararası gücün oluşumuna onay veren karar tasarısını, oy birliğiyle kabul etti.

Uluslararası güç, 6 ay süreyle görev yapacak. Bu süre, gerekli görülürse uzatılabilecek.

BM kaynakları, Afgan geçici yönetimine yardımcı olmak amacıyla oluşturulacak güce, İngiltere`nin önderlik edeceğini belirttiler.

Afgan gücüne birlik verecek ülkeler, bunların giderlerini kendileri üstlenecekler. Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter`den giderlere katkı amacıyla bir fon oluşturmasını talep etti.

İngiltere`nin uluslararası güce 1500 asker vermesi bekleniyor. BM sözleşmesi`nin 7. maddesi çerçevesinde görev yapacak olan uluslararasıgücün gerektiğinde silah kullanma yetkisi bulunuyor. Güvenlik Konseyi,Afgan makamlara çağrıda bulunarak uluslararası güçle işbirliği yapmalarını da istedi.

KOMUTA 3 AY SONRA TÜRKİYE'DE

Afganistan`da kurulacak uluslarlarası barış gücünün komutasını Türkiye`nin üç ay sonra alacağı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, İngiltere`nin başkenti Londra`da dün  Afganistan`ın geleceği için yapılan toplantıyla katılan Türk Genelkurmay heyeti, teklifini sunarak bugün yurda döndü.

Londra görüşmelerinde Almanya, ABD`nin komuta gücünde bulunmasına karşı çıkarken Türkiye ve İngiltere, barış gücü komutasında ABD`nin deolmasını istedi. Türkiye ve İngiltere`nin savına göre, Afganistan`da olası çatışma durumunda barış gücünün ABD-Florida-Tampa`daki askeri üsle sürekli temas halinde olması ve olası çatışma durumunda ABD askerlerinin doğrudan müdahalesi savunuluyor. Almanya, buna gerek olmadığını, buradaki barış gücünün müdahaleyi doğrudan yapabileceği görüşünü savundu.

Toplantıda, diğer bir tartışma konusunu da barış gücünün süresi  oluşturdu. Almanya, barış gücünün süresini geçici hükümetin süresiyle eşdeğer, yani 6 ay olmasını isterken, İngiltere bunun üç ayla sınırlandırılmasını istedi. Bu konuda taraflar BM Güvenlik Konseyi`ninbugünkü barış gücü kararına göre hareket ediyor.

Londra`da dün yapılan toplantıda, 21 ülke teklif sunarken, bu ülkelerin arasında sadece Türkiye ve İngiltere bin askerlik katkıda bulunabileceklerini belirttiler.

Türkiye ve İngiltere`nin göndereceği birlikler, kendi kendine yeten birlikler olacak.

İngiltere, barış gücünün görev süresinin 6 ay olması halinde ilk üç ay için bu gücün komutasını yürüteceğini açıkladı. İkinci üç aylık zamanda komuta kademesi için herhangi bir ülkeden talep gelmedi; bu hususta sadece Türkiye teklifte bulundu. Bu konuda Türkiye`nin teklifidolayısıyla kabul görmüş oldu.

Toplantıda 20 ülkenin barış gücü için teklif verdiği göz önünde bulundurularak Türkiye`ye 600 asker göndermesi önerisinde bulunuldu. Türk tarafı da, ``biziz için fark etmez`` yanıtını verdi.

Türkiye`nin Londra Büyükelçisi Korkmaz Haktanır da, dün Londra toplantısında Ürdün ve Malezya temsilcileriyle görüştü. Ürdün ve Malezya`dan asker konusunda somut bir katkı önerisi gelmedi. Ancak, teknik düzeyde katkıda bulunabileceklerini bildirdiler.  
   
TÜRKİYE`DEN TÜMGENERAL  
   
Türkiye, ikinci üç aylık komuta döneminin şimdilik kendisinde kalması üzerine barış gücünün komuta kademesinde, görevin başlangıcından itibaren bir kurmay subay bulundurmayı istediğini iletti.

Türkiye`nin bu isteği kabul görürken, İngiltere`nin barış gücü komutasına tümgeneral atayacağı belirtildi. Türkiye de bunun üzerine komuta kademesine tümgeneral gönderme kararı aldı.

BM Genel Sekteri Kofi Annan`ın barış gücünün masraflarının karşılanması için fon oluşturdu ancak, bu fon çok kısıtlı kaldı. Masrafların büyük kısmı, barış gücüne katılacak ülkeler tarafından karşılanacak.

Türkiye`nin göndereceği birlik, kendi kendine yetebilen, kendi içinde lojistik, istihkam birimleri olan ve kendi güvenliğini sağlayannitelikle donatılı olacak.

Londra toplantısında öneride bulunan ülkeler, genel olarak sağlık,mayın temizleme alanında katkılarını sundular. Türkiye ve İngiltere biner asker gönderme teklifinde bulundu. Türkiye göndereceği askerin ulaşımını da kendisi sağlayacak.

Ayrıca İngiltere ve Türkiye, BM Güvenlik Konseyi kararına bağlı olarak 22 Aralık`tan önce 200`er kişilik askeri birlikleri sembolik olarak gönderebilecek.

İngiltere, ilk aşamada Kabil`de 200 asker bulunduracak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle