Gündem Haberleri

  BM, ateşkes için çalışmalarını sürdürüyor

  A.A.
  01.08.2006 - 20:19 | Son Güncelleme:

  Annan'ın New York'taki ikametgahında bir saati aşkın süren kahvaltılı görüşmeden sonra Konseyin dönem başkanı Fransa'nın Büyükelçisi Jean-Marc de La Sabliere, bu aşamada görüş alışverişi yapmanın önemli olduğunu ve bu kez Genel Sekreter çevresinde toplandıklarını belirtti.

  Masada, Fransa'nın ateşkes çağrısı yapan karar tasarısının bulunduğunu, ayrıca başka fikirlerin de olduğunu belirten Fransız büyükelçi, hedeflerinin Konsey'in çabuk harekete geçmesi ve kalıcı bir çözüm için etkin katkı sağlaması olduğunu söyledi.

  Genel Sekreterlik basın bürosundan yapılan açıklamada da Annan ve beş büyükelçinin çatışmaların durdurulması, ateşkes ilan edilmesi, siyasi bir çözüm ve Lübnan'a bir istikrar gücünün yerleştirilmesi ile bölgedeki insani durumu ele aldıkları belirtildi.

  Açıklamada, Genel Sekreter Kofi Annan'ın görüşmeden memnun ayrıldığı kaydedildi.

  Diplomatik kaynaklar, Fransa'nın Konsey üyeleri arasında dolaştırmaya başladığı acil ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına karşılık Washington'un da kendi karar tasarısını sunma olasılığının bulunduğunu belirttiler.

  ABD, Lübnan'da acil ateşkes çağrısı yapılmasını reddediyor.

  Bu arada, BM sözcülerinden Marie Okabe de Lübnan'da kurulacak uluslararası güce olası katkı sağlayacak ülkelerin Perşembe günü toplanacaklarını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı