Gündem Haberleri

  BM: 130 bin Azeri’nin acil gıdaya ihtiyacı var

  NEW YORK (A.A)
  19.10.2005 - 08:09 | Son Güncelleme:

  BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), acilen uluslararası destek bulunamaması halinde, Ermenilerin Karabağ'ı işgali sonucu mülteci durumuna düşen 130 bin Azeri'ye yapılan gıda yardımının 3 hafta içinde tamamen duracağı uyarısında bulundu.

  WFP'nin Ortadoğu, Orta Asya ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Emir Abdulla yaptığı açıklamada, acil yardım sağlanamaması durumunda yerlerinden edilmiş bu Azeri topluluğun soğuk kış şartları ve ramazan
  ayında felaket düzeyinde büyük bir sıkıntı yaşayacağını ifade etti. Abdulla, gıda yardım programının devam edebilmesi için acilen 4 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

  Söz konusu yardımı hemen bulamamaları durumunda gıda yardım programına Kasım ayı başında son vermekten başka seçeneklerinin kalmayacağını vurgulayan Abdulla, uluslararası toplumun bu acil ihtiyacı karşılayacağını ümit ettiğini belirtti. Abdulla, Azeri hükümetinden gelecek daha fazla yardımın da sıkıntıyı hafifleteceğini söyledi.
  Ermenistan'ın Azerbaycan'a ait Karabağ bölgesini işgal etmesi yüzünden yerlerinden olan yüz binlerce Azeri'ye 1994 yılından bu yana WFP tarafından gıda yardımı yapılıyor. Karabağ'ı terk etmek zorunda kalan 600 binden fazla Azeri, ülkenin değişik yerlerine dağılırken, ülkede iş imkanlarının kısıtlı olması yüzünden büyük sıkıntılar içinde bulunuyor.
  WFP'nin Azerbaycan Direktörü Rahman Çovduri ise yaptıkları gıda yardımından faydalananların yüzde 70'inin kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirterek, gıda yardımının kesintiye uğraması durumunda bu kadın ve çocuklarda ciddi sağlık ve beslenme sorunları baş göstereceği uyarısında bulundu.

  Acil yardım bulunamaması halinde 5 bin 300 ilkokul öğrencisine uyguladıkları beslenme programına da son vermek zorunda kalacaklarını ifade eden Çovduri, beslenme programının çocukların okula devamlılığı konusunda da önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı