Gündem Haberleri

  Blok liste geleneğimiz

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN/ANKARA
  23.10.2003 - 01:52 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin güven veren bir ekip tarafından yönetilmesi gerektiğini belirterek, ‘‘Bu mesele 3-5 kişinin seçilip seçilmemesi meselesi değil. Partinin derlenip toparlanması, güven vermesi, güven veren bir ekip tarafından yönetilmesidir’’ dedi. Kurultay öncesi Hürriyet'e açıklamalarda bulunan Baykal'ın mesajları şöyle.

  CAYDIRICI OLMALIYIZ

  Ekonomide, siyasal alanda AKP'dan kaynaklanan kaygılar var. Bu kaygıların Türkiye'yi olumsuz yönde etkilemesini önlemek bizim öncelikli görevlerimizden biri. İktidar Meclis'in üçte iki çoğunluğuna sahip ve bu çoğunluğun tarihsel bir çizgisi de var. İşte bu noktada Türkiye'nin tarihsel kimliğinin kırıklığa uğramadan, bugünlerin bir fırsat olarak kullanılması gerekir. CHP olarak bu tür kırıklığa neden olacak uygulamalar konusunda caydırıcı olmakla yükümlüyüz. Bu nedenle çok özel bir muhalefet sorumluluğu içinde hareket ediyoruz.

  Laiklik konusunda duyarlı olan bir iktidarın yapacakları var, dini açıdan duyarlı bir iktidarın yapacaklar var. Ama sonuçta yapılacaklar muhalefet değil, iktidarın gücünde. Bugün de atılması gereken adımlar iktidar tarafından atılmalı. Konuya böyle bakmalı. Yoksa eğer AKP bugün muhalefette olsaydı, bugün dayatmacı görünmeme, işbirlikçi görünme çabaları böyle olacak mıydı, diye sormak mümkün.

  TOPUZ BAŞLATTI

  Biz kongrede bunları konuşacağız. Çekişmeler, tartışmalar bizim ilgi alanımızda değil. Blok liste konusu da 3-5 kişi ile ilgili değil. CHP geleneğinde blok liste vardır. Bu gelenek ortanın solunun yönetime geldiği 20'inci kongrede başlamıştır. Bunu sağlayan da İstanbul İl Başkanı olarak Ali Topuz'dur. Bugün partinin derlenip toparlanması, güven vermesi, güven veren bir ekiple yönetilmesi gerekir. Yapmak istediğimiz budur.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı