GeriGündem Blair’ın suçu hatasını kabul etmemek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Blair’ın suçu hatasını kabul etmemek

Blair’ın suçu hatasını kabul etmemek
refid:13199427 ilişkili resim dosyası

İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair’in, elinde kitle imha silahlarının olmadığını bilse bile Irak’ın lideri Saddam Hüseyin'i devirmenin yollarını arayacağı yönündeki açıklamaları, Blair’in ABD’nin eski Başkanı George W. Bush’un işgaline destek olarak büyük bir suç işlediğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu tavır aynı zamanda, gözlerin şu andaki Başbakan Gordon Brown, Dışişleri Bakanı David Miliband ve dönemin kabinesine çevrilmesine neden oldu.

The Guardian gazetesinde, “Blair's crime of hubris” başlığıyla yayımlanan makalede, Tony Blair’in Irak’ta herhangi bir tehlike kalmamasına rağmen, İngiltere’nin Irak’taki askeri varlığını artırması yönündeki açıklamalarının, şu anda görevde olan siyasileri de kendi suçuna dahil etmek istediği anlamına geldiği belirtildi.

Makalede aynı zamanda, İngiltere parlamentosunun Blair’ın silahsız olduğunu bile bile bir ülkeyi işgal etmesine izin verip vermeyeceği de sorgulandı.

İŞGALİ GEREKTİREN BİR SEBEP YOKTU

Saddam Hüseyin’in silahsız olduğu kanıtlansaydı, Irak’ın işgali için yasal bir neden olmayacaktı. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 678 sayılı kararı gereğince, Irak sadece Saddam'ın silahsızlanmaya karşı çıkması ya da bu yöndeki istekleri yerine getirmemesi durumda işgal edilebilirdi. Zaten Irak’ın elinde hiçbir kitle yıkım silahının kalmadığı kesinleşince, 678 sayılı karar da geri çekildi.

Makaleye göre, kitle yıkım silahları haricinde, Irak’ın işgal edilmesi için akla uygun gelen başka bir sebep yoktu. Ülke vatandaşlarına yardım etmek amacıyla Irak’ın rejimini değiştirmek için güç kullanmak, uluslararası bir kanuna başvurularak yapılacak bir şey değildi.

Bütün bunlara rağmen, Blair, BM'den onay alma şansı olmasa da savaşı başlatmayı planladığını kabul etti.

“SADDAM BAŞLI BAŞINA TEHDİTTİ”

Makalede, Blair’in Saddam Hüseyin için insan haklarına saygı duymayan bir diktatör olduğu iddiasına yer verildi ve eski Başbakan’ın sadece bu durumun bile bölgenin Saddam tehlikesinden kurtulması için geçerli bir neden olabileceği düşündüğüne dikkat çekildi.

Bu açıklamanın yine “neden şimdi” sorusunu akıllara getirdi. Zira Beyaz Saray’ın 2003 yılı Nisan ayında yayınladığı verilerde, Saddam’ın en tehlikeli olduğu zamanın 1980’li yıllar olduğunu gösteriyordu.

BLAIR IRAKLILARA DANIŞMALIYDI

Makaleye göre, Blair Irak’ın Saddam Hüseyin ve oğulları olmadan daha iyi olacağına karar vermeden önce, kendi kör kararlarına başvurmak yerine Iraklılara başvurması gerekiyordu. Çünkü Bush ve Blair sayesinde Iraklı vatandaşların ülkeleri büyük bir kaosa sürüklendi.

 

Milyonlarca Iraklı evsiz kaldı, binlerce kişi hayatını kaybetti. Iraklılar arasında farklı ülkelerin haber ajansları için yapılan anketlerde, Iraklıların yüzde 60’nın işgalin yanlış bir karar olduğuna inandığını gösterdi.

Makalede, Blair’ın işgalden önce makul gerçekleri görebilmek için herhangi bir çaba sarf etmediği belirtilirken, eski başbakanın ne kitle yıkım silahlarının istihbaratı ne de Batı işgali sonrasında Irak toplumunun doğasının alacağı hal konusunda mantıklı düşünmediğine dikkat çekildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle