Gündem Haberleri

  Blair: Filistin seçimlerine saygı duyuyoruz

  A.A.
  17.02.2006 - 13:27 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Tony Blair, Filistin'de yapılan seçimlerin sonucuna saygı duyduklarını, ancak İsrail'in mevcudiyet hakkı tanınmadan Ortadoğu'da çözüme ulaşılamayacağını söyledi.

  Almanya'yı ziyaret eden Blair, başkent Berlin'de Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi. Blair, Başbakanlık'ta yapılan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Filistin'de Hamas'ın seçimleri kazanmasıyla ilgili bir soruya karşılık şunları söyledi:

  “İsrail'in mevcudiyeti ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması kabul edilmezse, Ortadoğu'da barışçı bir çözüm sağlanamaz. Filistin derse ki İsrail'den kurtulmak istiyoruz, bu siyasi açıdan mümkün olamaz. Söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Filistin bölgelerindeki seçim sonucuna saygı duyuyoruz, ancak İsrail'in mevcudiyet hakkı tanınmadan Ortadoğu'da bir çözüm bulunması mümkün değil.”

  Almanya ile birlikte Afganistan'da ve Ortadoğu'da önemli rol oynayabileceklerini belirten Blair, Ortadoğu'daki barış sürecinin ilerlemesi için şiddetten vazgeçilmesi, İsrail'in mevcudiyet hakkının tanınması ve barış planına sadık kalınması gerektiğini kaydetti. Blair, Irak'taki İngiliz birliklerine ilişkin bir soruya karşılık da, BM kararı ve yeni seçilen Irak hükümetinin isteğinden dolayı bu ülkede bulunduklarını söyledi.

  Merkel de, Hamas ile işbirliği yapılabilmesi için bu örgütün şiddetten vazgeçmesi, İsrail'in mevcudiyet hakkını tanıması ve bugüne kadar eski Filistin yönetiminin İsrail ile yaptığı anlaşmalara sadık kalması gerektiğini tekrarladı.
  İran ile yaşanan kriz hakkında da Merkel, İran'ın “kırmızı çizgiyi” aştığı konusunda Blair ile görüş birliği içinde olduklarını, bu ülkeyle yeniden işbirliği yapabilmek için diplomatik çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı