Gündem Haberleri

  Blair baba oldu

  Hürriyet Haber
  21.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere başbakanı’nın 4. çocuğu erkek

  İngiltere Başbakanı Tony Blair'in eşi Cherie Blair, önceki gece bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Tony Blair, ülke tarihinde 152 yıl aradan sonra, başbakanlık görevindeyken çocuk sahibi olan ilk başbakan.

  Blair'ler, aslında 24 Mayısta bebek bekliyorlardı ve doğum, sezaryen ile yapılacaktı. Ancak önceki akşam sancılanan 45 yaşındaki Cherie Blair, Londra'daki Chelsea and Westminster Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Cherie, saat 00.25'te, normal doğumla bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. 3 kilogram ağırlığında doğan bebeğe, Tony Blair'in babasının adı Leo verildi.

  PAPARAZZİ KORKUSU

  Sağlık durumunun çok iyi olduğu belirtilen Cherie Blair ve eşi Tony Blair, sabaha karşı 03.00 sıralarında bebekleriyle birlikte hastaneden ayrılarak Downing Street'teki Başbakanlık konutu'na döndüler. Paparazzilerden korkan Blair çiftini taşıyan aracın perdelerinin sımsıkı kapalı olduğu dikkati çekti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Blair çiftinin ‘‘çok mutlu’’ olduğu vurgulandı. Çiftin, 16 yaşında Ewan, 14 yaşında Nicky ve 12 yaşında Kathryn isimli üç çocuğu bulunuyor. İki oğlu bir kızı olan Cherie Blair, denge olacağı gerekçesiyle kız bebek istiyordu.

  BABALIK İZNİ

  Tony Blair, daha önce babalık izni almayacağını açıklamasına karşın, yine de eşine yardımcı olmak amacıyla, işini askıya alarak bir süre Cherie'nin yanında olacağını söyledi. Cherie Blair ise ‘‘babalık izninin bir hak olması gerektiğini’’ belirterek İşçi sendikasına üye 2.7 milyon işçi adına Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

  Tony Blair, 152 yıl aradan sonra Downing Street'te çocuğu olan ilk başbakan. Blair'den önce, 1848 yılında Lord John Russell'ın ikinci karısı Lady Frances Elliot-Murray Kynynmound, Downing Street'te doğum yapmıştı.

  Baba oldum, sizinle görüşemeyeceğim

  Başbakan Tony Blair, İngiltere'ye resmi bir ziyarette bulunacak olan İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'ye ‘‘eşiyle ilgileneceği için görüşemeyeceğini’’ belirten bir özür mektubu gönderdi. Blair, 1 Haziranda resmi ziyaret için İngiltere'ye gelecek olan İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi'yi Başbakanlık Konutu'nda ağırlayamayacağı gibi, Kraliçe Elizabeth'in vereceği resepsiyona da katılamayacak. Blair, mektubunda Ciampi'den bu ziyaret sırasında görüşemeyecekleri için kendisini bağışlamasını da diledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı