GeriGündem Blair: Afganistan ve Irak demokratik olmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Blair: Afganistan ve Irak demokratik olmalı

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Afganistan ve Irak'ın demokratik, güvenli ve istikrarlı ülkeler haline gelmelerinin, sadece bu ülkelerin halkları için değil, İngiliz halkının yanı sıra bütün dünya için de gerekli olduğunu söyledi.

Bu anlamda Afganistan ve Irak'ta demokrasiye karşı direnen terörizmin yenilmesi için uluslararası topluma büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Blair, dünyanın bu ülkelerin halklarını yalnız bırakmaması, onların mücadelelerine ortak olması gerektiğini kaydetti. Blair, Avam Kamarası'nda soruları yanıtladığı oturumda, İngiliz askerinin 2,5 yıldır Irak'ta BM ve Irak hükümetinin izniyle görev yaptığını hatırlattı. Askerlerin, Irak'ın tam bir demokrasiye kavuşmasına kadar orada kalmaya devam etmeleri gerektiğini de belirten Blair, İngiliz askerinin Irak'taki varlığının Irak halkına yapılan büyük bir yardım olduğunu savundu.

İran konusundaki bir soru üzerine, bu ülkenin uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda ikna edilmeye çalışıldığını belirten Blair, sorunun barışçı yoldan çözülmesini hedeflediklerini tekrarladı. Blair, İran'ın bölgeye terör ihraç ettiği yolundaki suçlamalar konusunda da kendini uluslararası toplumun önünde temize çıkarması gerektiğini söyledi.

Blair Irak'taki İngiliz askerinin sürekli kayıp verdiği yolundaki eleştirilerin tekrarlanması üzerine de, “askerlerimizi öldüren güçlerin önüne dikilmeliyiz. Bunlar olurken, sırtımı dönüp bu ülkeyi terk edemeyiz” dedi.
İngiltere Başbakanı Blair, böylece bir an önce İngiliz askerinin bölgeden çekilmesine yönelik olarak dünden bu yana artan çağrılara da yanıt vermiş oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle