GeriGündem ‘Bizimköy'de 18'i engelli 20 kişi işten çıkarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Bizimköy'de 18'i engelli 20 kişi işten çıkarıldı

‘Bizimköy'de 18'i engelli 20 kişi işten çıkarıldı
refid:15144852 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE'de engellilere yönelik örnek proje olarak gösterilen İzmit'teki Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi'nde kriz yaşanıyor. Yöneticilerin kendilerine kötü davrandığını, molalarının kısa tutulduğunu ve maaşlarının düşük olduğunu iddia edin çalışanlar 4 gün önce seslerini duyurmak için eylem yapmaya karar verdi. Ancak 18’i engelli 20 kişi kuruma zarar verdikleri gerekçesiyle işten çıkartıldı.

Projeye Kocaeli Sanayi Odası koordinatörlüğünde Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Türk Anneler Derneği ve İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü destek verdi. Ayrıca Avrupa Birliği'nden hibe edilen 1 milyon 308 bin Euro kredi ile İzmit'in Akmeşe Köyü'nde 2006 yılında 72 dönüm arazi üzerinde ‘Bizimköy Engelliler Merkezi' kurulurken, proje Türkiye'ye örnek gösterildi. Üretim merkezinde daha önce sigortalı olarak yaklaşık 100 kişi çalışırken, bu sayı önce 69'a düşürüldü.

Engelliler, 4 gün önce başta buradaki müdür ve idari yöneticilerin kendilerine kötü davrandığını yemek ve çay molalarının kısa tutulduğunu ve söz verilmesine rağmen ücretlerinin 4 yıldır arttırılmadığını belirterek iş bırakma eylemi başlattı. 4'üncü gün sonunda 18'i engelli 20 kişinin iş akdi feshedildi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, çalışmak isteyen engellilere kapılarının açık olduğunu savunurken, bazı çalışanların “Aylardır maaş alamıyoruz” açıklamalarının asılsız olduğunu, çalışanların hiçbirinin aylık ücretinin aksatılmadan ödendiğini söyledi. Burasının iktisadi işletme olduğunu, iş yapılan firmalara karşı yerine getirilmesi gereken taahhütler bulunduğunu anlatan Zeytinoğlu, şöyle devam etti:

“İşbaşı yapmayan arkadaşların eylemi yüzünden işler aksadı. Üretim programının gerisine düşüldü. İşletmemiz zarara uğradı. Bu durumu anlayışla karşılamak; disiplinden taviz vermek, çalışan personelin psikolojisini, kurumun prestijini, yöneticilerin otoritesini sarsacağı anlamı taşır. Ayrıca eyleme katılan kişilerin iş akitleri, eylemlerini sona erdirmedikleri ve işbaşı yapmamakta ısrar ettikleri için sona erdirilmiştir.”Zeytinoğlu, çıkarılanların yerine yeni engelliler alınacağını ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle