Gündem Haberleri

  Bizim sosyal demokratlar yumuşak

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erdal İnönü, Berlin'de fizikçi dostlarıyla üç gün bilimsel temastan sonra, yorgunluğunu atmak için ocakbaşına gitti. Kendine has ince esprileriyle çevresindekileri hem güldüren hem düşündüren İnönü, ‘‘Biz sosyal demokratlar çok yumuşağız’’ dedi.

  ALMANYA'nın başkenti Berlin'de Alman ve Avrupa Fizik Dernekleri'nin yaptığı toplantıya katılan ve Max Plank'ın ortaya attığı ‘‘Quantum Teorisi'nin Yüzüncü Yılı’’ kutlamasına da çağrılı olan 74 yaşındaki SHP Eski Genel Başkanı Erdal İnönü üç günlük temas ve konferans yorgunluğunu Berlin'deki Kemeraltı Ocak Başı'nda attı. İnönü, Berlin Amatör Liginde Futbol oynayan Dersimspor'un onuruna yemek verdiği ocak başında şalgam suyu eşliğinde rakı içip, çöp şişleri yufkaya çeken İnönü siyasetten magazine, politikacılardan AB'ye, çevre kirliliğinden, Deniz Baykal'a kadar çeşitli konulara değindi. Kendine has uslubuyla İnönü ince mesajlarla hem düşündürdü hem de güldürdü. İşte İnönü'nün Berlin Ocakbaşı sohbetlerinden alıntılar:

  ARTIK FİZİKÇİYİM

  Bizdeki siyasetçilerde koltuk aşkı müthiş. Oturdu mu oturuyorlar, kalkmayı unutuyorlar. Siyaseti gençlere bırakmak lazım. Yok yok siyasete girmeyeceğim. Ben artık fizikçiyim.

  İSTİFA EDEN YOK

  Tek parti döneminde en ufak dedikoduda bile bakanlar utanırdı, siyasiler kızarırdı. İstifa ederlerdi. Çok partili dönemden sonra bir başka olduk. Genç demokrasimiz olgunlaştıkça düzelecek. Bakın Almanya'da filan hemen istifa ediyorlar.

  YUMUŞAKLIĞA DİKKAT

  Biz sosyal demokratlar çok yumuşağız. Siyasette yumuşaklığa dikkat etmek lazım. Almanya'daki sosyal demokratlar yumuşak değil ve onlar ekonomiye, siyasete bizdeki gibi yaklaşmıyorlar. Ne güzel.

  BAYKAL'A ŞANS

  Sayın Baykal'a yine şans verilmiştir. İnşallah başaracaktır. İyi de olur!

  HÜKÜMETE ŞİFA

  Hükümetin bugünlerde zafiyeti var. Allah şifa versin. Daha fazla sormayın cevaplamam. Beni günlük siyasete çekemezsiniz.

  İLTİFAT YOK

  Politikacıyken hiç kimse bana doğru dürüst iltifat etmedi. Politikadan ayrıldıktan sonra hemen herkes bana iltifat etti Sağ olsunlar ama niye böyle oldu anlamadım.

  AH MEDYA AH!

  Siz gazeteciler de benim için ‘Ne dediği anlaşılmıyor, konuşmasından bir şey çıkmıyor, böyle lider mi olur?’ filan diyerek üzdünüz. Ama şimdi gelip bana ‘sizinle röportajlar yapalım, ne isterseniz konuşuruz’ diyorsunuz Ah medya ah!

  İNÖNÜ VE ÇİVİLEME

  Babam yüzmeyi geç öğrendi. Boğazda şöyle bir balıklama atladı ama çok kötü atladığı için karnı acımıştı. Bunu üzerine babama 'paşam dik atlayın' dediler. O da öyle atlayınca adı çivilemeye çıktı. En son 83 yaşında Boğazdan beraber atlamıştık. Çivileme atladık ama akıntıdan çıkamadık. Zar zor yandaki yalıya sığındık. Baba oğul çok heyecanlanmıştık. Babamı özlüyorum.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı