Gündem Haberleri

  Bizim Merkez Bankası ile bir sorunumuz yok

  Hürriyet Haber
  06.05.2008 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi yönetimi ile Merkez Bankası arasında bir sorun yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili olarak, "bizim için bir sıkıntı yok" diye konuştu.

  Bakan Şimşek, canlı yayında NTV'nin sorularını yanıtladı. Merkez Bankası ile aralarında bir sıkıntı olmadığını belirten Şimşek, şunları söyledi:

  "Merkez Bankası bağımsız bir kurumdur. Mesela 2006 yılında faizler hızla artırıldı. Sonrasında ise Merkez Bankası temkinli bir politika sürdürdü. Burada herhangi bir yönlendirme söz konusu değil. Çok uyumlu bir şekilde çalışıyoruz, diyaloğumuz da iyi. Arkasında birşey aramayın."

  Merkez Bankası'nın 3 yıldır yüksek faizlere rağmen enflasyon hedefini tutturamadığına işaret eden Şimşek, "MB'nin karşılaştığı zorlukları anlamakta fayda var. 3 yıldır hedefini tutturamıyor. O zaman oturup bunun arkasına bakmak lazım. Türkiye'de para politikasının etkinliğine dair bir çok soru işareti var. Ancak bu sadece Türktye'de değil, tüm gelişmekte olan ülkelerde var" dedi.

  Şu anda enfllasyonu besleyen faktörlerin para politikasının etkili olmadığı yerler olduğuna dikka çeken Şimşek, şöyle devam etti:

  "Gıda fiyatları ikiye katlandı mesela. aynı şekilde enerji fiyatları da çok yükseldi. Zaten enflasyondaki değişimin üçte ikisi gıda ve enerjiden kaynaklanıyor. Bu da arz yönlü bir şok diye tanımlanabilir. Sonuçta bu iki noktaya para politikasının etkinliği tabii ki sınırlı."

  FAİZE MERKEZ BANKASI KARAR VERECEK

  Şimşek, "her ne kadar gıda ve enerji fiyatlarındaki artışı kontrol altına alamasanız da bunların ikinci etkilerine yönelik temkinli politika izlenebilir" dedi.

  Şimşek, 'bu söylediğiniz temkinli bir faiz artışı anlamına mı geliyor?' sorusu üzerine de şu yanıtı verdi:

  "Buna merkez bankası karar verecek..."

  Şimşek cari açıkla ilgili olarak da, "Cari açık yapısal bir sorundur. Ekonominin büyüdüğü ve emtia fiyatlarının yükseldiği dönemlerde Türkiye'de cari açık yükselir. Buna kısa vadede bir çözüm yoktur. Ancak orta ve uzun vadede ülkenin rekabet seviyesi artırılarak ve katma değeri yüksek ürünlerle cari açık düşürülebilir." dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı